Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”

19 grudnia w Filii nr 24 odbyło się wyjątkowe spotkanie przedświąteczne. Zaszczycił nas swoimi występami Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. Było to przeżycie wyjątkowe. Piękne stroje, wspaniałe głosy i cudowne kolędy na długo pozostaną w pamięci nie tylko czytelników ale również pracowników naszej biblioteki.
Maria Błach
Agnieszka Sokołowska

 

Osiedlowa choinka już ubrana. Kolejna odsłona akcji LSM

Już po raz dwunasty mieszkańcy LSM spotkali się na placu z fontanną na osiedlu im. Adama Mickiewicza, żeby zaznać świątecznej atmosfery i przy akompaniamencie kolęd ubrać choinkę. Nie jest to jednak standardowych rozmiarów drzewko ze szkółki leśnej, lecz około 30-metrowa jodła górująca nad pobliskimi blokami, rosnąca wśród drzew, których na LSM nie brakuje.

Biografistki. Spotkanie z Moniką Śliwińską

21 grudnia tego roku przypadają 150. urodziny Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W jaki sposób najlepiej uczcić tę rocznicę? Okazją do jej celebracji było spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką Księcia - biografii Boya - które odbyło się 3 grudnia 2024 roku w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Skorzystało z niej wielu miłośników literatury, o czym świadczy wypełniona publicznością sala, stanowiąca także dowód na ponadczasowość twórczości Boya oraz niesłabnące zainteresowanie rzeczywistością Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Epok, które pozostają w kręgu fascynacji i poszukiwań Moniki Śliwińskiej.

Romantyczna "groza natury" w filmie Wojciecha Hasa "Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany"

27 listopada w Filii nr 2 MBP w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 wystąpił dr hab. Marcin Maron, z wykształcenia operator filmowy i telewizyjny, fotografik oraz filmoznawca. Tematem wykładu: „Romantyczna groza natury w filmie Wojciecha Hasa Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” prelegent wprowadził nas w specyficzny klimat filmów wyjątkowego reżysera.

Refleksje po powrocie. Lublina się nie zapomina - spotkanie z Anną Winner

26 listopada 2024 roku w Filii nr 2 MBP miało miejsce spotkanie z Anną Wiśniewską piszącą pod ps. Anna Winner. Głównym tematem spotkania była książka pt. „Refleksje po powrocie. Lublina się nie zapomina".
Po ponad 37 latach pobytu w Szwecji pani Anna w sposób niezwykle rzetelny, sentymentalny, z dokładnością archiwisty, powraca do wspomnień miasta dzieciństwa. Lublina się nie zapomina...
Autorka prowadzi czytelników we wszystkie najważniejsze miejsca związane z dzieciństwem, okresem nauki, czasami studenckimi i pracą na rzecz lubelskiej kultury oraz przywołuje dawne przyjaźnie, które na zawsze pozostają bliskie sercu.