Back to Nature. Rozmowy sztuki z naturą

12 lutego w Filii nr 2 MBP Lublin dr Katarzyna Weinper wygłosiła wykład zatytułowany "Back to Nature. Rozmowy sztuki z naturą". To spotkanie było kolejnym z cyklu XVI Edycji Otwartych Wykładów z Historii Sztuki 2024/2025.
Prelegentka przedstawiła wystawę "Back to Nature", która odbyła się w 2021 roku w Rzymie. Była to już jej druga edycja, na którą zdecydowano się po olbrzymim sukcesie pierwszej z 2020 roku. Powszechnie uważa się, że jej fenomen stanowiło jawne odejście od sztuki mimetycznej.

Walentynki 2025 w MBP Lublin

Walentynki w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie jak co roku były okazją do celebracji miłości do literatury i sztuki. Bibliotekarki i bibliotekarze zadbali o wprowadzenie czytelników w wyjątkowy nastrój poprzez książkowe upominki, walentynkowe scenerie i dekoracje, organizację gier i zabaw oraz twórczych warsztatów.

Ściągawka z natury. O bionice w projektowaniu i w architekturze

22 stycznia do Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przybyli liczni uczestnicy XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025. Naszym Prelegentem był prof. Piotr Majewski, który wystąpił z wykładem pt. „Ściągawka z natury. O bionice w projektowaniu i w architekturze”.
W trakcie wykładu prof. Piotr Majewski wyjaśnił słuchaczom nowoczesną terminologię związaną z projektowaniem architektury na zasadach panujących w naturze, a także takie pojęcia jak: biomorfizm, biomimetyka, bionika oraz biomimikra.

"...wszyscy moi przyjaciele..." - wernisaż wystawy Minha Hai Duonga Tigera

Wystawa ...wszyscy moi przyjaciele… w Galerii OKNA MBP Lublin prezentuje artystę, który żyje i tworzy ponad granicami - zarówno geograficznymi, jak i kreatywnymi. Minh Hai Duong Tiger udowodnił to swoją niezwykłą wszechstronnością. Mogliśmy przekonać się o niej podczas wernisażu 7 lutego 2025 roku, kiedy uchylił nam drzwi do swojego świata.

Teatr Provisorium. Historia subiektywna - spotkanie z Jackiem Brzezińskim

Teatr Provisorium zna każdy miłośnik kultury w Lublinie, który na pewnym etapie swojego życia aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym miasta w minionych dekadach. Jedna z najważniejszych formacji alternatywnych wywodzących się z teatru studenckiego w Polsce niedawno obchodziła 50-lecie istnienia. Jubileusz stał się okazją do podsumowań i wspomnień, a ich owocem była publikacja: “Teatr Provisorium. Historia subiektywna 1971-2021” - dzieje teatru oczami Jacka Brzezińskiego, wieloletniego członka zespołu. 29 stycznia 2025 roku w Filii nr 2 MBP Lublin aktor spotkał się z czytelnikami, by porozmawiać o teatrze i jego zmiennych, ale zawsze interesujących, kolejach losu. Jak sam przyznał, jego motywacją była dokumentacja bogatej działalności artystycznej formacji, ale zarazem - próba uchwycenia ulotności teatru jako zjawiska.