Książki dziadków, książki dzieci, książki wspólne...

17 października w Filii nr 32 odbyło się trzecie szkolenie dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego w ramach projektu „(Nie)typowy bibliotekarz - cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych”, który uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki. Szkolenie pt. „Książki dziadków, książki dzieci, książki wspólne – trzy płaszczyzny budowania relacji międzypokoleniowych przez literaturę dziecięcą” poprowadziła Małgorzata Centner-Guz - wykładowczyni w Katedrze Wczesnej Edukacji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Gombrowicz/Miłosz - nieustanne powroty - prelekcja Dariusza Jóźwika

We wtorek 15 października 2024 r. w Filii nr 2 Dariusz Jóźwik w pigułce, ale bardzo treściwie i z humorem opowiedział pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej o patronach roku 2024 - Czesławie Miłoszu i Witoldzie Gombrowiczu. Okazuje się, że historie życia obu wielkich pisarzy, choć zupełnie różne, można i warto opowiadać symultanicznie, aby dostrzec pomijane na co dzień paralele i częściej zauważane rozbieżności.

Grafiki - wernisaż wystawy Joanny Barczyk

Od 10 października w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie możemy oglądać nową wystawę. Pod niewiele zdradzającym tytułem - “Grafiki” - kryją się niebanalne, zaskakujące i nieoczywiste prace Joanny Barczyk, które przyciągają spojrzenia i rozbudzają wyobraźnię.

X ogólnopolska Noc Bibliotek

Po X jubileuszowym wydaniu ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem: „Moc Bibliotek” pozostały fotografie i wspomnienia. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w swoich filiach przygotowali bardzo zróżnicowany i ciekawy program. Do naszego świętowania włączyli się czytelnicy, którzy mimo niesprzyjającej jesiennej aury chętnie uczestniczyli w spotkaniach, potańcówce, warsztatach, projekcjach filmów i wernisażach. Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzeń.

Mimesis - Arystoteles i jego następcy

2 października 2024 w Filii nr 2 nastąpiło uroczyste otwarcie XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025. Na hasło przewodnie całego cyklu została wybrana: „Sztuka i natura. Od mitu arkadyjskiego do ekologii głębokiej”. Spotkania będą poświęcone relacji między sztuką a naturą, wizji natury dzięki sztuce dawnej, pojęciu ekologii głębokiej, interpretacjom obecnego stanu natury, kwestiom związanym z kryzysem klimatycznym i jego odzwierciedleniem w sztuce współczesnej. Wykłady będą miały charakter interdyscyplinarny, włączający specjalistów z zakresu filmoznawstwa i muzykologii.