Biografistki. Spotkanie z Karoliną Dzimirą-Zarzycką

28 listopada 2023 roku w Filii nr 2, w 105. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety, odbyło się drugie spotkanie autorskie w ramach nowego cyklu „Biografistki”, którego pomysłodawczynią jest wicedyrektorka MBP Lublin, pani Renata Filipiak. Tym razem naszą gościnią była Karolina Dzimira-Zarzycka – absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka ponad dwustu artykułów popularnonaukowych poświęconych sztuce i kulturze XIX i początku XX wieku oraz historii kobiet, autorka książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”. Rozmowę z autorką przeprowadziła Joanna Rańczuk, bibliotekarka MBP, miłośniczka literatury biograficznej.

Dwaj romantyczni wizjonerzy: Mickiewicz – Krasiński

22 listopada w Filii nr 2 MBP odbyło się kolejne wydarzenie w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki „Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner”.

Koncert Laureatów XVI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego

Protokół
z posiedzenia Komisji Konkursowej
Koncertu Laureatów
XVI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
z dnia 15 listopada 2023 roku.

 

"Pod i Nad" - wernisaż wystawy Krystyny Rudzkiej-Przychody i dra Lucjana Gazdy

Niecodzienny artystyczno-naukowy duet - malarka i geolog - wprowadził nas w świat lubelskiego bursztynu. W Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyło się otwarcie wystawy “Pod i Nad” Krystyny Rudzkiej-Przychody i dra Lucjana Gazdy

Czy artyści będą jeszcze... potrzebni?

8 listopada w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2023/2024 w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z prof. Sławomirem Marcem. Retorycznym pytaniem tytułu wykładu: „Czy artyści będą jeszcze... potrzebni?” prelegent wprowadził nas retrospektywnie w zagadnienia związane z rolą artysty, odbiorem dzieła i procesem autonomii środków wyrazu w sztuce.