Rok Lema 2021

We wrześniu tego roku minie 100 lat od urodzin we Lwowie polskiego pisarza gatunku hard science fiction Stanisława Lema.
Twórczość tego wielkiego filozofa, futurologa oraz krytyka, porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie.

Pandemia uśmiechu

W czasie pandemii koronawirusa mamy nieco mniej powodów do uśmiechu. Może nawet czasem się uśmiechamy, ale zza maseczki niewiele widać. Karol Bochyński spróbował odczarować rzeczywistość przygotowując wystawę Pandemia Uśmiechu.

To było.... w Lublinie

14 stycznia 2020 roku w Filii nr 16 odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Stankiewiczem, autorem książki To było... w Lublinie.
Pan Krzysztof Stankiewicz jest dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem. Przez wiele lat pracował w „Kurierze Lubelskim”, współpracował także z innymi czasopismami, m.in. „Kurierem Polskim” i „Polską Gazetą Transportową”. W 2009 roku założył miesięcznik społeczny „Awangarda Lubelska” i od tej pory jest jego redaktorem naczelnym. Jest również autorem kilku książek - Opowieści z dreszczykiem (2006), Globtroter w tram-kach (2008), W 40 lat dookoła świata (2012), Podróż do krawędzi wieczności (2015).

Improwizowana księżniczka

W ramach projektu „Teatralne spotkania w dzielnicy Ponikwoda”, 14 września 2020 roku w Filii nr 16 MBP odbył się spektakl aktorskiego duetu z Teatru im. H.Ch. Andersena.
Kacper Kubiec i Bogusław Byrski przygotowali zabawną wersję bajki sławnego bajkopisarza zatytułowaną „Improwizowana księżniczka”.

image 001

Mijamy je na swojej drodze czasem kilka razy dziennie, często ich nie zauważając - tak wkomponowały się w nasz krajobraz. Czasem w biegu zrobimy znak krzyża, a czasem przystaniemy na chwilę, aby zachwycić się ich pięknem - nasze przydrożne kapliczki były tematem spotkania z Panem Andrzejem Miturą, które odbyło się 8 października w Filii nr 16.