Lubelscy uczniowie

Funkcjonowanie szkół w dobie porozbiorowej oraz prezentacja bazy uczniów gimnazjum lubelskiego były tematem spotkania członków i sympatyków Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego 19 lipca 2024 r. w Filii nr 21.
„Lubelscy uczniowie” to baza danych, która powstaje z inicjatywy prof. Mariusza Ausza i jest realizowana głównie przez Piotra Glądałę i Łukasza Mazurka.

Meksykańskie Stany Zjednoczone - spotkanie Przy Kawie

W drugiej z przygotowanych prezentacji Elżbiety Wawer poznałyśmy sakralny wymiar podróży do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, oglądając tym razem zdjęcia kościołów i słuchając pielgrzymich opowieści. Począwszy od miasta Meksyk, gdzie na wzgórzu Tepeyac Matka Boża objawiła się Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi i 12 grudnia 1531 roku, w dniu ostatniego objawienia, powstał znany na całym świecie obraz.

Szkło z importu, czyli historia niemieckich rzemieślników w Polsce

Nazwisko Talma nosi w Polsce tak niewiele osób, że nasz dzisiejszy prelegent już jako nastolatek zajął się jego etymologią i poszukiwaniami w tworzeniu drzewa genealogicznego. Okazało się, że jego antenatów łączy jeden zawód związany z hutnictwem szkła.

O ekologii w teorii i praktyce

Tradycją stały się przedwakacyjne spotkania dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w naszej bibliotece. Rozmawialiśmy o ekologii. W ramach recyklingu wykorzystaliśmy do prac plastycznych tekturowe rolki.

Danuta Chlupowa - spotkanie autorskie

Danuta Chlupowa, urodzona na Zaolziu, polska dziennikarka z okolic Czeskiego Cieszyna, autorka powieści wydanej w dwóch tomach „Podróż w niechciane” i „Droga ku nadziei” była naszym gościem 19 kwietnia 2024 roku. Lubelska promocja dylogii odbyła się tuż przed Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.