Akcja Żonkile w Filii nr 21

Filia nr 21 włączyła się w akcję społeczno-organizacyjną Żonkile organizowaną co roku przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pamięć poległych podczas powstania w Getcie Warszawskim została uczczona zarówno w gronie seniorek, jak również podczas zajęć z młodzieżą.

Spotkanie przy kawie i ziołach

Na spotkanie Przy kawie zaprosiłyśmy tym razem pasjonatkę ziołolecznictwa, która przygotowała dla nas wykład na temat wytwarzania leków ziołowych z naturalnych lub przetworzonych surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowania w profilaktyce i leczeniu chorób.

Księgi metrykalne dawnego powiatu urzędowskiego

Obowiązek zapisywania udzielanych w parafiach ślubów i chrztów został wprowadzony po soborze trydenckim od 1563 roku, zaś rejestr zgonów upowszechnił Rytuał Rzymski z 1614 roku. Mamy zatem trzy rodzaje ksiąg metrykalnych: ochrzczonych, zaślubionych i zmarłych.

Warsztaty genealogiczne dla początkujących

Piotr Glądała wiceprezes Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego poprowadził w Filii nr 21 MBP warsztat dla początkujących poszukiwaczy rodzinnych historii.

O "Wielkich nieobecnych" przy kawie

16 listopada spotkaliśmy się Przy Kawie, aby porozmawiać o „Wielkich nieobecnych” - m.in. królowej Elżbiecie II, muzyku Romanie Kostrzewskim, aktorach: Franciszku Pieczce i Jerzym Treli.