Biennale Ilustracji Bratysława ponownie w Galerii OKNA! 9 września 2024 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie już po raz czwarty otwierała wystawę prezentującą ilustracje z kilkudziesięciu krajów świata wyróżnionych w jedynym w swoim rodzaju konkursie światowej ilustracji dziecięcej.
Na czym polega jego wyjątkowość?
Jest to największe niekomercyjne przedsięwzięcie tego typu na świecie, które w Bratysławie organizuje zaledwie… siedem osób! Jak widać, Polak potrafi i Słowak potrafi
- podkreślił żartobliwie dyrektor Instytutu Słowackiego, Milan Novotný.
I edycja Biennale Ilustracji Bratysława odbyła się w 1967 roku. W październiku 2023 roku miała miejsce 29. odsłona wydarzenia, podczas której zaprezentowano to, co w świecie ilustracji dziecięcej powstało w ciągu ostatnich dwóch lat.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Międzynarodowy Dom Sztuki Dla Dzieci BIBIANA w Bratysławie. Co roku Biennale odbywa się pod patronatem UNESCO i Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych IBBY, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej.
Od początku organizatorom Biennale w Bratysławie chodziło nie tylko o stworzenie możliwości prezentacji najlepszych dzieł w zakresie ilustracji dla dzieci, ale także o zapewnienie ilustratorom z różnych krajów przestrzeni do zaprezentowania swoich prac ekspertom i wydawcom całego świata. Istotnym celem było i jest również przyciągnięcie uwagi dziecięcych widzów
- dodał dyrektor Milan Novotný.
To właśnie dzięki wieloletniej współpracy z Instytutem Słowackim Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie może prezentować przykłady wybitnej ilustracji dziecięcej. Jak mówiła podczas otwarcia wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak - przez 10 lat działalności Galerii OKNA (2024 rok upływa pod znakiem jubileuszu) w jej przestrzeniach możemy oglądać sztukę różnych technik, wśród nich: olejną, grafikę, akwarelę, fotografię, ale również ilustrację, która - ze względu na biblioteczny rodowód Galerii - zawsze będzie zajmować szczególne miejsce.
W ostatnich latach mieliśmy przyjemność prezentować wystawy monograficzne dwóch autorek, które również były uczestniczkami poprzednich edycji Biennale Ilustracji Bratysława. To panie: Krystyna Michałowska i Hanna Grodzka-Nowak
- przypomniała gościom wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak.
Żeby uzmysłowić wszystkim zgromadzonym w galerii skalę przedsięwzięcia, Milan Novotný przywołał liczby. Jak podkreślił, w ciągu ponad 50-letniej historii Biennale Ilustracji Bratysława około 9 tysięcy ilustratorów z blisko 110 krajów całego świata zaprezentowało ponad 70 tysięcy oryginalnych ilustracji.
Wczoraj zakończyły się Targi Książki i Mediów VIVELO w Lublinie, którego byliśmy partnerem merytorycznym. I tam po raz kolejny podkreślałam, że istnienie tych dwóch światów - książki tradycyjnej i w wydaniu najnowszych technologii: e-booków, audiobooków, treści zapisanych na różnych nośnikach - jest dobrym zjawiskiem i niech te światy trwają równolegle. Jednak nic nie zastąpi możliwości wzięcia przez czytelnika - szczególnie tego młodego - do ręki pięknie ilustrowanej i wydanej książki, która dodatkowo przemówi do wyobraźni
- podkreśliła Renata Filipiak.
Podczas ubiegłorocznej edycji 10-osobowe międzynarodowe jury oceniało 2072 oryginalnych ilustracji. Zgłosiło się 275 ilustratorów z 36 krajów. Nagrodę Grand Prix otrzymała Paloma Valdivia z Chile.
Swój werdykt wydaje także międzynarodowe jury dziecięce, które w tym roku doceniło Serbkę Nadę Serafimovic.
Tradycyjnie jury przyznało także Złote Jabłka. Laureaci to:
Anete Bajāre-Babčuka z Łotwy
Daniel Torrent z Hiszpanii
Maeva Rubli ze Szwajcarii
Maya Shleifer z Izraela
Xunru Chen z Chin
Kolejne wyróżnienia to Plakiety, które przypadły następującym twórcom:
Anna Cunha z Brazylii
Jaan Rõõmus z Estonii
Lucie Lučanská z Czech
Sanna Pelliccioni z Finlandii
Vendi Vernić z Chorwacji
Wyróżnienie dla wydawców przypadło dwóm wydawnictwom: Sakyejul Publishing Ltd. (Korea Południowa) oraz Tara Books z Indii.
Oglądajmy, smakujmy, przypominajmy sobie szczęśliwe lata dziecięce
- zaprosiła wicedyrektor Renata Filipiak do oglądania wystawy, zachęcając do przyjścia także głównych odbiorców tej dziedziny sztuki - dzieci i młodzież.
Prace nagrodzone podczas 29. Biennale Ilustracji Bratysława w Galerii OKNA przy ul. Peowiaków 12 możemy podziwiać do 29 września.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Flis