W Zespole Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie w piątkowe popołudnie miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania. W tym roku zaproszeni goście czytali „Kordiana” - dramat Juliusza Słowackiego. Patronem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
„Kordian” to opowieść z jednej strony o dojrzewaniu młodego człowieka w niesprzyjającym okresie historycznym, z drugiej ukazująca dialog z historią najnowszą, stanowiącą głos w ówczesnych debatach politycznych, a zarazem demaskującą jego romantyczne mity. Utwór dotyka także istotnych dla każdego z nas kwestii dokonywania trudnych wyborów, przed jakimi stoimy w codziennym życiu.
Na Narodowe Czytanie zaprosili wspólnie Powiat Lubelski oraz Zespół Szkół im. A Kwiatkowskiego w Bychawie.
Zgromadzeni słuchacze - w tym licznie zebrana młodzież szkolna - wysłuchali fragmentów „Kordiana” w interpretacji Wicestarosty Lubelskiego Iwony Pulińskiej, członka Zarządu Powiatu Andrzeja Kłapcia oraz zaproszonych gości: Skarbnika Powiatu Marty Janeczko, dyrektora i zastępcy Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, radnych Powiatu Lubelskiego, dyrektorów jednostek - Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie reprezentowała wicedyrektor Renata Filipiak - a także przedstawicieli Lubelskiego Kuratorium Oświaty i młodzieży szkolnej.
W trakcie wydarzenia odbył się konkurs online poświęcony twórczości Juliusza Słowackiego, którego laureatem została uczennica Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach.
Dramatyczną walkę Kordiana ze strachem zaprezentowali podczas w inscenizacji uczniowie ,,Kwiatka”: Julia Wereska, Magdalena Sałek oraz Jakub Lenart.
Na zakończenie gospodarze wydarzenia podziękowali wszystkim czytającym za przyjęcie zaproszenia i zaangażowanie w Narodowe Czytanie, następnie wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu, a czytającym - egzemplarze książki „Kordian” ufundowanej przez MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Do podziękowań dołączył się również przewodniczący Rady Powiatu Piotr Sawicki dziękując wszystkim uczestnikom za popularyzację czytelnictwa.
W 2025 roku w całej Polsce zostaną odczytane utwory Jana Kochanowskiego.
Zdjęcia: Urszula Kurek