Wernisaż wystawy Hanny Grodzkiej-Nowak “Ilustracje” w Galerii OKNA 19 kwietnia 2024 roku połączył pokolenia i stał się okazją do kontemplacji sztuki niezależnie od wieku. Tym razem w otwarciu ekspozycji brały udział zarówno dzieci, które mogły zanurzyć się w kolorowym świecie ilustracji, jak również dorośli - z sentymentem powracający do przeszłości. Wszystko za sprawą autorki - utalentowanej ilustratorki książek i czasopism dla dzieci. 

Hanna Grodzka-Nowak przez ponad 20 lat pełniła funkcję redaktora artystyczno-graficznego czasopisma dla najmłodszych „Miś”. Publikowała także w “Świerszczyku”, “Płomyczku” i “Płomyku”.

 

“Jeśli chodzi o “Misia”, pozwolę sobie na zdanie prywaty, ponieważ również byłam jego czytelniczką - jak wielu spośród tu obecnych. To było takie pismo, do którego chciałam się przytulić. Niezwykle kojąco oddziaływał na mnie tytułowy miś, ilustracje i bogactwo kolorów. I w ten sposób, dzięki pani Hannie Grodzkiej-Nowak, zostałam wprowadzona w świat ilustracji, nawet o tym nie wiedząc. Tak wygląda pierwsze zetknięcie dziecka w wieku przedszkolnym z cudowną ilustracją. Wiele Pani zawdzięczamy.” 

- mówiła podczas otwarcia wystawy wicedyrektor MBP Lublin i pomysłodawczyni Galerii OKNA, Renata Filipiak. 

 

“To jest związane z naszymi wspomnieniami z dzieciństwa. Jak rodzice kupili “Misia” czy “Świerszczyk”, w domu mieliśmy małe święto. Było nas sześcioro i wszyscy przeglądaliśmy kolejne strony z ciekawością - to był nasz świat”

- opowiadała obecna na wernisażu malarka Agnieszka Kita.

 

Prezentowana w Galerii OKNA wystawa to retrospektywa życia i twórczości Hanny Grodzkiej-Nowak. 

“Oprócz obrazów z książek i czasopism na wystawie zobaczycie Państwo ilustracje będące pokłosiem wspaniałych plenerów organizowanych w Krasnobrodzie, będących zasługą pani Grażyny Szpyry oraz wspaniałych pań z Krasnobrodzkiego Domu Kultury”

- podkreśliła Hanna Grodzka-Nowak, dodając:

“Jestem wzruszona. Bardzo się cieszę, że wśród państwa jest tak dużo czytelników “Misia”, bo jak rozmawiam z młodymi ludźmi, często nie wiedzą, o czym mowa. Dlatego tym bardziej jest mi miło, że rozpoznajecie Państwo niektóre spośród tych ilustracji.”

 

Na przekór słowom Hanny Grodzkiej-Nowak o braku znajomości “Misia” wśród młodego pokolenia czytelników okazało się, że czar jej ilustracji oparł się próbie czasu, a jej prace sprzed kilku dekad nadal potrafią przyciągnąć uwagę dzieci.

“Czytałam i oglądałam stare “Misie”, bo pożyczył mi je starszy brat cioteczny, który jest już dorosły. Bardzo mi się podobały. Tutaj na wystawie też widzę fajne ilustracje - najbardziej lubię te z psami, bo kocham je i sama mam jednego w domu.”

- powiedziała zapytana o wrażenia mała czytelniczka Michasia.

 

Za swoje osiągnięcia Hanna Grodzka-Nowak została nagrodzona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace miłośnicy ilustracji mogli podziwiać na wielu wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą, między innymi w USA, Londynie, Bratysławie, Pradze, a także trzykrotnie na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Za sprawą współpracy z Instytutem Słowackim Miejska Biblioteka Publiczna regularnie prezentuje kolejne edycje tego największego i najbardziej prestiżowego przeglądu konkursowego ilustracji dziecięcych książek z całego świata. W tym roku czeka nas kolejna prezentacja najnowszej edycji tego wydarzenia.

 

O niekwestionowanych zasługach Hanny Grodzkiej Nowak opowiadał ilustrator Artur Gołębiowski, który rozpoczynał swoją twórczą karierę właśnie w “Misiu” pod okiem autorki.

“Mają państwo przed sobą kolejną osobę, która jest współtwórcą Polskiej Szkoły Ilustracji z jej niezwykłym bogactwem, umiejętnością wzbogacania tekstu i budowania świata wyobraźni. To zjawisko unikalne w zasadzie w skali światowej. Z kilku słów, z małego wierszyka, takie osoby jak Hanna potrafią wydobyć tyle treści, tyle piękna graficznego, tyle artystycznego kunsztu i siły wyrazu, jednocześnie zachowując lekkość żartu, swobodę i umiejętność nawiązywania dialogu z czytelnikiem”

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie - zgodnie z misją instytucji promującej czytelnictwo - niejednokrotnie gościła najlepszych polskich ilustratorów. Wśród nich znaleźli się: Bohdan Butenko, Józef Wilkoń, Maria Ekier, czy Zdzisław Witwicki. W maju ubiegłego roku mogliśmy podziwiać prace Krystyny Michałowskiej

 

Do ilustratorskich znakomitości nawiązał współpracujący z Galerią OKNA akwarelista z Grupy Lubelskiej, Dariusz Płecha:

“Ilustracje tych artystów, na których mieliśmy szczęście się wychowywać, mają to do siebie, że niosą dla dziecka aspekt rozwijający - w przeciwieństwie do tego, co często w tej chwili widzimy na rynku, czyli bezrefleksyjne kopiowanie klatek z filmów.  Prace autorstwa wymienianych dzisiaj razem z Hanną Grodzką-Nowak twórców - to są ilustracje, które przygotowują dzieci do odbioru sztuki”.

 

Ilustracje Hanny Grodzkiej-Nowak w Galerii OKNA będzie można oglądać do 4 maja. Ponadto - jak podkreśliła dyrektor Renata Filipiak - w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej również możemy wypożyczyć ilustrowane przez autorkę książki. 

“Ta radość, pokój, wprowadzanie u dzieci bardzo dobrych skojarzeń i wartości - za to serdecznie dziękujemy w imieniu społeczności lubelskiej. Bardzo się cieszymy, że te perełki trafiły do nas, do Lublina”

- mówiła dr hab. Anna Boguszewska z UMCS.

 

10 maja o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie kolejnej wystawy, w ramach której zobaczymy prace Krzysztofa Rodaka.

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Osiłek - jeden z rysunków Hanny Grodzkiej-Nowak
Goście odwiedzający galerię
Kobieta trzyma w ręku katalog do wystawy i stoi przed obrazkami autorki
Rozpoczęcie wernisażu - dwie kobiety i meżczyzna
Ogólny widok galerii i goście
Kobieta na tle okna
Kobieta w okularach na tle swoich prac
Mężczyzna stoi obok dwóch kobiet, opowiada i gestykuluje
Hanna Grodzka-Nowak, za nią kobieta i meżczyzna
Dwie kobiety rozmawiają
Hanna Grodzka-Nowak
Dwaj mężczyźni w okularach
Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej wręcza upominek ilustratorce
Cztery młode kobiety i dziewczynka pozują do zdjecia
Ilustratorka podpisuje katalog do wystawy
Usmiechnięta kobieta oglada ilustracje
Kobieta prosi dziewczynkę o wpis do pamiętnika
Ilustratorka siebi przy stoliku, przed nią kolejka po autograf