NASZA MAŁA BIBLIOTEKA 4. czwarta edycja projektu

ul. Peowiaków 12

udział bezpłatny

Zewnętrzny adres URL wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przystąpiła do czwartej edycji projektu "Nasza Mała Biblioteka". Jest to autorski międzynarodowy projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6 - 9 lat. Opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, animatorami a także z rodzicami. Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. W ramach projektu przewidziane są :
- zajęcia z dziećmi inspirowane wybranymi książkami,
- konkursy,
- zabawy literackie.

Projekt realizowany będzie do końca czerwca 2025 r. przez następujące filie MBP:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, Lublin, tel. 81 466 62 47

Filia nr 5, ul. Krochmalna 13, Lublin, tel. 81 442-44-24

Filia nr 6, ul. Al. Racławickie 22, Lublin, tel. 81 710-38-73

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, Lublin, tel. 81 744-17-18

Filia nr 16, ul.Kasztanowa 1, Lublin, tel. 444-77-55

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, Lublin, tel 81 741-62-36

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, Lublin, tel. 81 311-00-02

Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15, Lublin, tel. 81 311 00 16

Filia nr 39, ul. Głuska 138, Lublin, tel. 81 532 05 29

Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów.

W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.

W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” był realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura.

Na sezon 2021-2022 organizatorzy przygotowali nowy zestaw książek obejmujący wydawnictwa z Estonii, Litwy i Słowenii.

Zespół wydawców 4. edycji NMB to: KUD Sodobnost International ze Słowenii, Paike ja Pilv z Estonii, Ibis grafika z Chorwacji, Prozart Media z Macedonii Północnej, Kaleidoscope Publications z Grecji, Wydawnictwo EZOP z Polski.

Książki wybrane do czwartej edycji projektu " Nasza Mała Biblioteka" to:

1. Poczwarka, (tyt. oryginalny: Buba), tekst i ilustracje: Andreja Peklar, tłumaczenie z języka słoweńskiego: Marlena Gruda,

2. Gdzie go znalazłaś?, (tyt. oryginalny: Kust sa selle leidsid?), tekst: Urmas Reinmaa, ilustracje: Ulla Saar, tłumaczenie z języka estońskiego: Anna Michalczuk-Podlecki,

3. Petar chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci, (tyt. oryginalny: Pe pita o rođenju), tekst: Silvija Šesto, ilustracje: Vanda Čižmek, tłumaczenie z języka chorwackiego: Barbara Kramar,

4. Dziewczynka i miś, (tyt. oryginalny: Девоjче и мече), tekst i ilustracje: Vane Kosturanov, tłumaczenie z języka macedońskiego: Hanna Karpińska,

5. Rzepy, (tyt. oryginalny: Χρατς), tekst: Ewi Jerokosta, ilustracje: Kostas Markopulos, tłumaczenie z języka greckiego: Ewa t. Szyler,

6. Pan Kluska i żaglowiec, tekst: Anna Onichimowska, ilustracje: Natalia Jabłońska.

Szczegóły dotyczące projektu znajdą Państwo na stronie WydawnictwaEZOP.