Prywatne życie bocianów / 6 - 31 maja

Filia nr 5 MBP
ul. Krochmalna 13

wstęp wolny

Filia nr 5 MBP, ul. Krochmalna 13 prezentuje wystawę fotografii Krystyny Szymańskiej pt. "Prywatne życie bocianów".

Ta kipiąca energią i optymizmem absolwentka puławskiego Liceum im. ks. Adama J. Czartoryskiego i Akademii Rolniczej w Lublinie udowadnia, że zawsze jest dobry czas, by realizować swoje marzenia. Od dziecka fascynowały ją podróże i fotografowanie, ale dopiero przed kilkoma laty uświadomiła sobie, że obok dzieci i męża Michała, właśnie te pasje są jej wielką prawdziwą miłością. Z każdej wyprawy do Francji, Chin, Meksyku, Skandynawii, czy USA przywozi oprócz niezapomnianych wrażeń tysiące zdjęć ludzi, architektury, przyrody.
Zachwycało i zachwyca ją wszystko. Nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach potrafi dostrzec coś frapującego. No i ma ten niezwykły dar, który odróżnia fotografów od "pstrykaczy" zdjęć - naciska spust migawki w tej właściwej jedynej chwili. Dzięki temu obok jej prac trudno jest przejść obojętnie - przykuwają wzrok, budzą zaciekawienie, uśmiechają się do oglądających.

Wystawy fotografii autorstwa Krystyny Szymańskiej zawsze wywołują pozytywne wibracje. Tak jak i najnowsza, zatytułowana "Prywatne życie bocianów". Ci majestatyczni ptasi władcy, jak się okazuje, nie tylko polskich łąk i wiosek, urzekli artystkę już wiele lat temu. Aby fotograficzne łowy mogły zaowocować tak niezwykłymi, niespotykanymi ujęciami, trzeba było pokonać tysiące kilometrów i spędzić setki godzin na wyczekiwaniu. Efekt jest zadziwiający. Na zdjęciach widzimy bociany w sytuacjach, w jakich prawdopodobnie nigdy byśmy ich nie spotkali. Mamy więc boćki kłócące się ze sobą, wspólnie polujące na gryzonie, jedzące sobie z dziobów, w trakcie miłosnych umizgów, politycznych debat i zwykłych wieczornych pogaduszek, stojące drzemiące, w locie, a nawet wypoczywające na dziecięcej kołysce...

Krystyna Szymańska jest autorką 36 wystaw prezentowanych w różnych miastach Polski, od Ełku do Przemyśla. Ich przykładowe tytuły to: „Meksyk”, „Moje Chiny”, „Perły Krymu”, „Zakochana w Norwegii”. „Oblicze Afryki”, „Nepal”, którego już nie ma, ”Kuba zatrzymana w kadrze”, „Prywatne życie bocianów”, „Etiopia”, czy „Cerkwie Polski wschodniej”.

Ostatnie lata poświęciła fotografowaniu przyrody, zwierząt i ptaków. Długie obserwacje, śledzenie, wypatrywanie nauczyło ją cierpliwości, przewidywania, jak również wykorzystywania momentu, który jest tak ważny w fotografii przyrody.