Pieniądze bez tabu w bibliotece! / 20 maja

ul. Peowiaków 12

Spotkania

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Pieniądze bez tabu” zgłoszony do programu „Kierunek Sukces” - II Edycja uzyskał dotację Fundacji Empiria i Wiedza.
Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania oraz zdobycie przez młodzież wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie edukacji finansowej i ekonomicznej. Ma też za zadanie propagować właściwe zachowania konsumenckie, upowszechniać ideę oszczędzania oraz wspierać działania zapobiegające wykluczeniu ekonomicznemu wśród ludzi młodych.

W ramach projektu od kwietnia do września 2024 roku odbędą się:
- dwa warsztaty połączone z grą biznesową, które poprowadzi Bogusław Janiszewski, autor książki „Ekonomia. To o czym dorośli ci nie mówią” (na rozpoczęcie i zakończenie projektu)
oraz
- pięć spotkań edukacyjnych, podczas których zostaną poruszone tematy finansów, cyberbezpieczeństwa, banku, oszczędzania i inwestowania oraz podatków.

Projekt zrealizowany zostanie w Filii nr 2 ( ul. Peowiaków 12) oraz XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” (ul. Lipowa 25).

Program:

16/04/24
Pieniądze nie rosną na drzewach
Warsztat połączony z grą biznesową
Bogusław Janiszewski / Filia nr 2, godz. 10.30 - 12.30

Podczas warsztatu autor poruszy temat pieniądza - czym jest, skąd się wziął, do czego służy i jaką formę obecnie przybiera. Pojawią się też wątki związane z popytem, podażą i inflacją oraz próbą założenia własnej firmy. W drugiej części warsztatu w ramach gry biznesowej uczestnicy wcielą się w role przedsiębiorców, którzy działając na wolnym rynku zmuszeni są do podejmowania decyzji biznesowych. Będą kupować, sprzedawać, negocjować, szukać okazji, podbijać ceny, a wszystko w interakcji z pozostałymi uczestnikami. Młodzież zagra w grę na początku projektu (z wiedzą, którą aktualnie posiada) i ponownie na zakończenie projektu, już z bagażem zdobytych doświadczeń.

24/04/24
Jak zostać bogatym. Od oszczędzania do inwestowania
Kamil Paszko / Filia nr 2, godz. 8.00 - 10.00

Podczas spotkania prowadzący poruszy temat mądrego oszczędzania i inwestowania (ryzyk i zysków, akcji na giełdzie, dywersyfikacji i reinwestycji).

15/05/24
Co lepsze: PIT czy Brad Pitt. Na co konkretnie idą te pieniądze?
Magdalena Tatar / Filia nr 2, godz. 8.00 - 10.00

Podczas spotkania prowadząca poruszy zagadnienie podatków i tego czy musimy je płacić, rajów podatkowych oraz szarej strefy.

20/05/24
Pierwsze wynagrodzenie i co dalej
Mirosława Zachaś-Lewandowska / LO nr 29, godz. 12.00 - 14.00

Podczas spotkania młodzi ludzie dowiedzą się dlaczego pieniądze nie powinny być tematem tabu. Prowadząca określi niezbędne potrzeby rodziny/singla, pokaże jak planować wydatki oraz jak zaangażować wszystkich domowników w zarządzanie budżetem domowym.

21/05/24
Bądź bezpieczny w sieci. Cyberbezpieczeństwo na co dzień
Mirosława Zachaś-Lewandowska / LO nr 29, godz. 12.00 - 14.00

Podczas spotkania prowadząca poruszy zagadnienia bezpiecznego sposobu korzystania z internetu, portali społecznościowych, urządzeń mobilnych i bankowości elektronicznej czy rozróżniania mylących rozszerzeń plików.

05/06/24
W banku czy w skarbonce? Jak bezpiecznie korzystać z wybranych usług finansowych
Monika Marchlewska / Filia nr 2, godz. 10.00 - 12.00

Podczas spotkania prowadząca opowie po co nam bank, gdzie trzymać pieniądze oraz czy można wydawać więcej pieniędzy, niż się ma. Poruszy temat rachunku osobistego, operacji gotówkowych i bezgotówkowych, rodzajów kart płatniczych oraz wyboru kredytu/ pożyczki.

12/06/24
Pieniądze nie rosną na drzewach
Warsztat połączony z grą biznesową
Bogusław Janiszewski / Filia nr 2, godz. 8.00 - 10.00