Biblioteka w Rynku Starego Miasta powstała już w pierwszych latach po II wojnie światowej. Księgozbiór stanowiły ocalałe zbiory przedwojennego Zarządu Miejskiego oraz dary od mieszkańców Lublina. Mieściła się w budynku Trybunału Koronnego i przyjmowała nawet do 300 czytelników dziennie. 1 VIII 1948 roku wraz z powstałymi trzema filiami została włączona do MBP. W 1974 roku filię zwaną Trybunałem oraz sąsiadującą z nią Filię Dziecięcą nr 1 przeniesiono do pięknej, zabytkowej kamienicy w Rynku 11. Biblioteka położona jest przy Jagiellońskim Szlaku Unii Lubelskiej, odwiedzana także przez licznych turystów. Jej wnętrza wyróżniają się piękną, późnogotycką architekturą, łukowym sklepieniem i portalem typu „ośli grzbiet” z gmerkiem (znakiem kamieniarskim).

tel. 81 532 05 45

DOJAZD

Przystanek: Brama Krakowska 01
Kursujące autobusy: 001, 004, 006, 017, 039, 156, 160

Przystanek: Brama Krakowska 03
Kursujące autobusy: 005, 022, 052

Przystanki znajdują się obok siebie.

Wysiadając z autobusu kierujemy się przez pl. Króla Władysława Łokietka. Przechodzimy przez Bramę Krakowską. Na terenie Starego Miasta poruszamy się traktem dla pieszych wyłożonym kocimi łbami. Z ul. Bramowej skręcamy w prawo na Rynek. Po lewej stronie mijamy Trybunał Koronny. Docieramy do kamienicy nr 11, w której znajduje się Filia nr 21.

Przystanek: Brama Krakowska 02
Kursujące autobusy: 004, 039, 904

Przystanek: Brama Krakowska 04
Kursujące autobusy: 001, 006, 017, 023, 156, 160, 950

Przystanki znajdują się obok siebie.

Wysiadając z autobusu należy przejść na drugą stronę ulicy i udać się w kierunku Archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Od tej pory poruszamy się traktem dla pieszych wyłożonym kocimi łbami. Mijamy świątynię i przechodzimy przez Bramę Trynitarską. Idziemy prosto ulicą prezydenta Teodora Gruella. Dochodzimy do Rynku. Drugą kamienicą, zlokalizowaną po prawej stronie, będzie ta z numerem 11, w której znajduje się Filia nr 21. Biblioteka nie posiada postojowych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Poza obrębem Starego Miasta znajdują się miejsca postojowe wchodzące w skład strefy płatnego parkowania. Najbliższy parking znajduje się przy Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

WEJŚCIE

Do kamienicy, w której znajduje się biblioteka prowadzi pięć schodków, o wysokości 14 - 17 cm i szerokie na 71 cm drzwi otwierane do środka (w razie potrzeby otwierane jest ich drugie skrzydło o takiej samej szerokości).

846

847

Po wejściu do budynku, po prawej stronie znajdują się otwierane do środka drzwi o szerokości 103 cm.

849

848

Żeby przez nie przejść trzeba pokonać wysoki na 12,5 cm próg.

850

OFERTA

Filia nr 21 MBP składa się z trzech pomieszczeń dostępnych dla czytelników. W pierwszym z nich, wypożyczalni znajduje się stanowisko bibliotekarza o wysokości 76 cm.

859

Rozstaw między regałami z książkami wynosi 93 - 116 cm.

854

Kolejnym pomieszczeniem jest czytelnia czasopism, w której znajdują się dwa stanowiska komputerowe.

Do tego pomieszczenia prowadzą szerokie na 96 cm drzwi.

855

Ostatnią z dostępnych dla czytelników przestrzenią jest czytelnia, w której znajdują się trzy stanowiska komputerowe. Do tego pomieszczenia prowadzą drzwi o szerokości 89 cm.

857

Biblioteka nie posiada toalety dostosowanej do osób z niepełnosprawnością ruchową.

W wypożyczalni znajdują się audiobooki, których filia oferuje 607. Pracownicy w razie potrzeby pomogą je wybrać. Dostępność konkretnych tytułów można sprawdzić przed przybyciem do biblioteki w dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, katalogu na stronie: www.opac.mbp.lublin.pl. Dzwoniąc do wypożyczalni pod nr 81 532 05 45 można poprosić o odłożenie wybranych pozycji.

Biblioteka zaprasza osoby poruszające się z psami przewodnikami.

EWAKUACJA

W przypadku ewakuacji należy wykonywać polecenia pracowników Biblioteki, którzy są przeszkoleni w prowadzeniu ewakuacji.