7 listopada w Filii nr 32 MBP odbyło się kolejne szkolenie dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego w ramach projektu „(Nie)typowy bibliotekarz - cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych”, który uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki. Szkolenie pt. „Jak mówić o tym, co ważne? Wprowadzenie do komunikacji empatycznej w pracy w zespole i z użytkownikiem” poprowadziła Anna Długosz.
Praca bibliotekarza w dużej mierze polega na kontaktach z innymi – zarówno z czytelnikami, jak i współpracownikami. Bardzo ważna w tej pracy jest umiejętność skutecznej komunikacji, która buduje porozumienie. Jednym ze sposobów na konstruktywne komunikowanie się z innymi jest komunikacja oparta na empatii (Porozumienie Bez Przemocy, ang. Nonviolent Communication) – której twórcą jest amerykański psycholog i mediator Marshall Rosenberg. Podczas szkolenia uczestnicy poznali podstawowe założenia komunikacji empatycznej, cztery kroki komunikacji empatycznej (Fakty-Emocje-Potrzeby-Prośby), cztery style przyjmowania informacji oraz nauczyli się jak konstruować wspierającą informację zwrotną i jakie sposoby komunikacji blokują porozumienie i nawiązanie dialogu (tzw. zabójcy empatii).
Anna Długosz jest inżynierką zielarstwa i terapii roślinnych, współzałożycielką Fundacji Polna i Fundacji w Sercu Lasu, trenerką edukacji w plenerze oraz nauczycielką śpiewu tradycyjnego. Jest także absolwentką Studium Nonviolent Communication NVC I oraz wychowawczynią na obozach NVC. Zajmuje się propagowaniem idei Porozumienia bez Przemocy i życia w zgodzie z naturą.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"