30 października w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 został przeprowadzony wykład dr Aleksandry Skrabek pt. „Festiwal Sztuki nad Rzeką jako przykład ekologicznych działań artystycznych w przestrzeni miasta”.


W trakcie spotkania Prelegentka omówiła problematykę relacji ekologii i sztuki, kwestię wykorzystania surowców wtórnych w dziełach sztuki oraz przetwarzania dzieł na nowe, aby odnieść się do kryzysu klimatycznego.
Zaprezentowany przez dr Aleksandrę Skrabek Festiwal Sztuki Nad Rzeką był projekcją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Omawiany Festiwal połączył wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce z troską o środowisko naturalne oraz pozwolił na zbudowanie bezpośredniej relacji z naturą.
Festiwal Sztuki Nad Rzeką odbył się się nad brzegiem płynącej przez środek Lublina Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta, pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego. W trakcie Festiwalu, na świeżym powietrzu wśród zieleni zaprezentowane zostały instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej, do realizacji których Warsztaty Kultury zaprosiły 9 artystek i artystów z Polski oraz jedną z Ukrainy, posługujących się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi. Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, weszły w dialog z otaczającą przestrzenią, stanowiąc komentarz zarówno do niej samej, jaki i do aktualnych wydarzeń społecznych.

 

Fot. Beata Wijatkowska

 

Mężczyzna zapowiada prelegentkę
Młoda kobieta stoi na tle książek
Na tle regałów z ksiązkami i ekranu stoją kobieta i mężczyzna
Prelegentka siedzi przy stoliku z komputerem
Prelegentka siedzi przy komputerze
W zaciemnionym pomieszczeniu widzimy prelegentkę i ekran z prezentacją
jeden ze slajdów prezentacji
Inny slajd prezentacji i ekran laptopa