29 października w Filii nr 32 odbyło się kolejne szkolenie dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego w ramach projektu „(Nie)typowy bibliotekarz - cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych”, który uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki. Szkolenie pt. „Biblioterapia dla seniorów” poprowadziła Ola Kopczyńska, trenerka i blbioterapeutka. Ukończyła historię, bibliotekoznawstwo, pedagogikę i archiwistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i studia podyplomowe - Broker informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Diagnoza i terapia pedagogiczna w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Szkoli bibliotekarzy oraz nauczycieli. Jest autorką i promotorką metody „Gimnastyka umysłu dla seniorów” - zajęć aktywizujących pamięć, koncentrację, uwagę i funkcje poznawcze. Działa na rzecz rozwoju społecznego.
Celem szkolenia było dostarczenie inspiracji, wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu metod pracy z seniorami. Prelegentka przedstawiła różne formy terapii książką. Wśród seniorów szczególnie popularna jest biblioterapia reminiscencyjna, oparta o wspomnienia, często wykorzystująca fotografie, pamiętniki i inne materiały, których zadaniem jest przywoływanie zdarzeń z przeszłości oraz towarzyszących im emocji.
Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii, który wykorzystuje wartość literatury jako pomocy terapeutycznej w pracy z osobami starszymi. Opowiadana historia pomaga zbudować odpowiednią przestrzeń na rozmowę, wymianę spostrzeżeń i refleksji, co jest ogromnym wsparciem funkcjonowania człowieka w sferze emocjonalnej, poznawczej oraz społecznej.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"