Za nami kolejna odsłona Weekendu Seniora z kulturą - jak co roku filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie włączyły się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ofercie naszych bibliotek znalazły się prelekcje, spotkania, konkursy i upominki. Wszystkie wydarzenia zostały przygotowane z myślą o dojrzałych czytelnikach, żeby zachęcić ich do uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz do integracji w miłej atmosferze. Oto, co dla Seniorów przygotowały wybrane filie MBP Lublin:

Filia nr 7 MBP, ul. Kunickiego 35

W piątek 4 października, w ramach „Weekendu Seniora z Kulturą” w naszej bibliotece odbyły się zajęcia z szydełkowania dla każdego, pt.”Międzypokoleniowe sploty”. Zajęcia poprowadziła pani Edyta Musik a grupa była bardzo zaangażowana i chętna do nauki. Szydełkowanie spodobało się tak bardzo, że postanowiliśmy spotykać się systematycznie!

5xJ0Zsak
CHQltZRG
p6jwmMi3
warsztaty

Filia nr 21 MBP, Rynek 11

Podczas spotkania Przy Kawie 4 października, rozpoczynając Weekend Seniora z Kulturą, zatrzymałyśmy się przy literackich dokonaniach polskich pisarzy i poetów, omawiając tematykę twórczości na tle wydarzeń historycznych i osobistych doświadczeń Autorów.
Wystawa okolicznościowa "Patroni Roku 2024" prezentuje biogramy oraz wybraną ikonografię wybitnych postaci polskiej literatury: Witolda Gombrowicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Marka Hłaski i Czesława Miłosza. W Filii nr 21 MBP do obejrzenia od 1 do 30 października 2024 roku.

Jesienna dekoracja złożona m.in. z dyni, orzechów, wiogron
Książki patronów roku 2024 wyeksponowane w bibliotece
Nakryty stół, na nim filiżanki z kawą, wokół siedzą panie, a na przeciwko - kierowniczka filii
Seniorki podczas spotkania przy stole
Fragment Spotkania przy kawie w bibliotece
Kobiety rozmawiają siedząc przy kawie
Kobiety w trakcie rozmowy w bibliotece
Rozmowy podczas Spotkania przy kawie poświęconego patronom roku 2024
Siedzące przy stole kobiety spoglądają na wystawę o patronach roku 2024 prezentowaną w bibliotece
Kierowniczka Filii nr 21 Anna Rafalska prowadzi spotkanie z kobietami
Trwa Spotkanie przy kawie - kobiety siedzące przy stole słuchają bibliotekarki
Bibliotekarka przybliża kobietom sylwetki patronów roku 2024

Filia nr 28 MBP, ul. Nadbystrzycka 85

W ramach Weekendu Seniora z Kulturą miała miejsce w Filii nr 28 MBP prelekcja instruktora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Dariusza Jóźwika pt. "Miłosz/Gombrowicz- nieustające powroty". Temat spotkania przedstawiony w bardzo ciekawy sposób wywołał ożywioną dyskusję naszych klubowiczów. Prelegentowi i wszystkim zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy.
Monika Deneka

Uczestnicy spotkania słuchają prelegenta
Słuchacze siedzą przy stolikach i przysłuchują się prelekcji
Kobieta przy laptopie siedzi na stanowisku bibliotekarskim, w tle prelegent i słuchacze
Fragment prelekcji poświęconej Miłoszowi i Gombrowiczowi w bibliotece
Prelegent Dariusz Jóźwik czyta fragment trzymanej przez siebie książki
Prelegent Dariusz Jóźwik pokazuje słuchaczom fragment tekstu
Publiczność zgromadzona przed prelegentem podczas wykładu
Kierownik Filii nr 28 MBP Monika Deneka i Dariusz Jóźwik - prelegent, przed zgromadzonymi słuchaczami
Grupa słuchaczy podczas wykładu
Słuchacze zabierają głos podczas spotkania w bibliotece
Prowadzący wykład rozmawia z dwoma mężczyznami

Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20

W ramach Weekendu Seniora z Kulturą w Filii nr 35 odbyła się prelekcja pt. "Z ziemi polskiej do brazylijskiej". Swoją wiedzą i warsztatem pracy genealoga podzielił się pasjonat tej dziedziny historii - Marcin Rybicki.

Prowadzący wykład o genealogii Marcin Rybicki przed publicznością
Framgent prezentacji Marcina Rybickiego
Fragment prezentacji Marcina Rybickiego - na slajdzie fotografia i nazwiska jego przodków

Filia nr 36 MBP, ul. Zygmunta Augusta 15

W ramach Weekendu Seniora z Kulturą w Filii nr 36 odbyła się prelekcja na temat życia i twórczości Marii Rodziewiczówny. W tym roku przypada 160. rocznica urodzin pisarki i 80. rocznica śmierci. Prowadzenie: Katarzyna Stępień.

Przed ekranem siedzi publiczność, bibliotekarka wprowadza w temat
Uczestnicy oglądają prezentację multimedialną

Filia nr 39 MBP, ul. Głuska 138

"Pachnące zioła kulinarne na co dzień" były tematem spotkania w ramach Weekendu Seniora z Kulturą w Filii nr 39. Warsztaty tworzenia ziołowych masełek do chleba prowadziła dr hab. Grażyna Zawiślak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uczestnicy w moździerzach rozdrabniali tymianek, bazylię, czarnuszkę i wiele innych ziół jadalnych, następnie łączyli z masłem, wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i wiedzą, które połączenia ziół będą smakowały najlepiej.
Siedzący przy stole seniorzy słuchają kobiety prowadzącej spotkanie
Inne ujęci uczestników
Seniorki podczas twórczej pracy
Inne ujęcie pracujących seniorek