28 maja 2024 roku mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Filii nr 2 MBP Rafała Księżyka, dziennikarza muzycznego, który podzielił się znami ezoterczną historią polskiej inteligencji. Z kronikarskim zacięciem opisał ją w swojej ostatniej książce Śnialnia. Śląski underground.
Autor podczas rozmowy, na szerokim planie, z licznymi dygresjami roztoczył przed nami fascynującą, pełną anegdot, niepozbawioną humoru opowieść o ucieczce z opresyjnego otoczenia we własny świat: w przyjaźń, w sztukę, w śnienie. Pokazał, że to, co wydawało się utopią, eskapizmem, zmieniło rzeczywistość. To tu, w katowickiej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 zwanej Śnialnią, publikowano jedne z pierwszych w PRL samizdatów, wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tu zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i Polskę w nowy sposób. Pracownia przetrwała sześć dekad, na początku kusząc duchowością, a po 1989 roku - ekscesem, testując granice odzyskanej wolności. Śnialnia inspirowała i była inspirowana. Przewinął się przez nią kwiat polskiej inteligencji, m.in. kompozytor Henryk M. Górecki, malarz Zdzisław Beksiński, gnostyk, antropozof i tłumacz Jerzy Prokopiuk, poeta, tłumacz Tadeusz Sławek, malarz, poeta, współtwórca nowej fali poezji polskiej Jarosław Markiewicz, poeta Ryszard Krynicki, krytyk literacki i wydawca Jerzy Ilg, muzycy ethnofolkowego Osjana Jacek Ostaszewski i Tomasz Hołuj oraz Janusz Korbel pionier głębokiej ekologii w Polsce.
Spotkanie potrwało prawie dwie godziny, a autor mimo iż spieszył się na pociąg, nie zamierzał tak łatwo opuścić miejsca, z chęcią i zapałem odpowiadając na niezwykle interesujące pytania publiczności. Jeden z pytających podziełił się zabawną historią, która związana była z jego udziałem, na początku lat 70., w jednej z trzydniowych sang, czyli medytacji buddyjskich prowadzonych przez współzałozyciela Śnialni, Andrzeja Urbanowicza.
Maciej Krawczyk