ESM_LOGO_PION.jpgCelem Europejskiej Stolicy Młodzieży jest promowanie wewnątrzeuropejskiej współpracy pomiędzy młodymi ludźmi, a także aktywizacja młodzieży do współtworzenia i realizacji projektów włączonych w obchody związane z nadaniem tytułu. Działania podejmowane przez miasto, które na rok staje się Europejską Stolicą Młodzieży, mają zwiększyć jego atrakcyjność i przyczynić się do promocji turystycznej w Europie.

Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży został w 2009 roku holenderski Rotterdam. W 2023 roku ESM jest Lublin, który zdobył ten tytuł jako pierwsze miasto w Polsce. Liczba zaplanowanych w nim wydarzeń pokazuje skalę przedsięwzięcia.
Działania koncentrują się na trzech obszarach: Miasto dla Młodzieży, Młodzież dla Miasta oraz Młodzież i Miasto.

Działania w filiach:

DKK dla nastolatków - pierwsze spotkanie w nowym roku

DKK dla nastolatków: o "Dziewczynie, która wypiła księżyc"

Projekt "Czarna Owca": jak skutecznie walczyć z hejtem

DKK dla nastolatków: rozmowy o sztuce

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki

DKK dla nastolatków: Pan Wyrazisty

"Black out poetry" - warsztaty poetyckie w Filii nr 35

Międzypokoleniowy poetycki stand-up w Biotece

DKK dla nastolatków - "Wyspa na końcu świata"

"Czarna Owca" - projekt o cyberprzemocy w Filii nr 34

Zajęcia cyrkowe z Fundacją Sztukmistrze w Filii nr 36