Senat RP ustanowił rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza. 120. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku jest okazją do przypomnienia dorobku powieściopisarza, dramaturga, eseisty i nowelisty.

Jego twórczość cechują: analiza psychologiczna człowieka uwikłanego w spuściznę kultury, filozofia stosunków międzyludzkich, demaskowanie rozmaitych wzorców obyczajowych i kulturowych, zagadnienia niedojrzałości i fascynacji młodością, ról klasowych, jak też poczucie absurdu, obrazoburstwo względem przyjmowanych przez społeczeństwo wartości oraz różne dziedziny psychologii erotycznej. Te elementy przeplatały się w jego najważniejszych utworach: powieściach: Ferdydurke, Trans-Atlantyk, Pornografia i Kosmos, oraz dramatach, między innymi: Iwona, księżniczka Burgunda i Ślub.
Od 1939 roku przebywał na emigracji: do 1963 w Argentynie, od 1964 aż do śmierci we Francji. Ważną częścią jego twórczości był prowadzony w latach 1953-1969 Dziennik, w którym autor w sposób ironiczny, cyniczny i z humorem opowiadał własne losy, podejmował dialog z różnymi nurtami filozoficznymi czy z tradycją kultury polskiej oraz komentował bieżące wydarzenia polityczne.
Gombrowicz zyskał sławę w ostatnich latach życia, był wówczas wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, której nie otrzymał. Od 1960 roku jego dorobek budzi trwałe zainteresowanie na świecie. Niemal wszystkie jego utwory zostały przełożone na kilkanaście języków.

 

Witold Gombrowicz - portret pisarza

 Fot. Witold Gombrowicz by Bohdan Paczowski żródło garystockbridge617.getarchive.net Collections - GetArchive

 

Działania w filiach:

 

Wystawa "Patroni roku 2024" Ewy Jabłońskiej-Sztorc w Filii nr 10


Samoobsługowy quest „Patroni na czasie” W Biotece w ramach XXI Tygodnia Bibliotek

Spotkanie Klubu Czytelniczego Dla Dorosłych READCOM poświęcone twórczości i życiu Witolda Gombrowicza w Filii nr 24 (XII Lubelskie Dni Seniora)

Wystawa "Patroni roku 2024" w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym