Leopold Tyrmand. Polski pisarz i publicysta, (urodzony w 1920 roku w Warszawie, zmarł w 1985 roku w Fort Myers) popularyzator jazzu w Polsce. Postać owiana legendą, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku.
Po burzliwych latach wojennych, w Warszawie zaczął pracę jako dziennikarz w zorganizowanej przez Jerzego Borejszę Agencji Prasowo-Informacyjne. Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz. Publikował recenzje teatralne, muzyczne i sportowe w "Ekspresie Wieczornym", "Rzeczpospolitej", "Dziś i Jutro", "Ruchu Muzycznym". Pracował w redakcji "Przekroju", która w 1948 roku wysłała go na Kongres Intelektualistów we Wrocławiu, skąd przywiózł wywiady między innymi z Picassem, Erenburgiem, Szołochowem i fizykiem Julianem Huxleyem.
foto: wikipedia
Dzięki pomocy Stefana Kisielewskiego, z którym się przyjaźnił, znalazł pracę w "Tygodniku Powszechnym", ale po odmowie współpracy z nowym, reżimowym "Tygodnikiem" Tyrmand został oficjalnie bezrobotny. To wtedy wpadł na pomysł prowadzenia dziennika, który poprzez "opukiwanie złożoności szczegółu, tego co drobne", byłby świadectwem wystawionym sobie i epoce. Czytelnikom najlepiej znany dzięki wydanej w 1954 roku bestsellerowej powieści "Zły", traktowanej jako jeden z przejawów odwilży politycznej w Polsce. Zmarł w 1984 roku na Florydzie.
Wydarzenia z okazji obchodów Roku Tyrmanda w MBP