9. Noc Bibliotek - to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu – promocyjnym i merytorycznym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji ABCXXI, oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia.
Tegoroczne hasło brzmi „Absurd nie czytać”.
Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
godz. 18.00 - "Zwierciadła Wenecji" - prezentacja Aliny Lewickiej-Strzok
"Zwierciadła Wenecji" to subiektywna prezentacja, będąca owocem kilku podróży i wielu lektur. Obraz Wenecji takiej, jaką widzieliśmy i staraliśmy się sfotografować, ale i tej, którą poznaliśmy za pośrednictwem innych: pisarzy i malarzy. Miasto i laguna w obecnym kształcie są dziełem człowieka – dziełem inżynierii i sztuki. Wenecja przegląda się w wodzie, jak to czyniła zawsze, a istniejące 1100 lat państwo weneckie kreowało swój wizerunek, by wzbudzić dumę mieszkańców i zdumienie podróżnych. Miasto było sceną, na której odbywały się wielkie uroczystości i festyny. Nic dziwnego, że tu narodziły się doskonałe lustra, pilnie strzeżona tajemnica Republiki Weneckiej. Przepych architektury, bogactwo malarstwa, rzeźby, muzyki zachwycały tych, którzy tu przyjeżdżali: kupców, arystokratów, malarzy, pisarzy, turystów. Już w XV wieku ktoś twierdził, że o Wenecji nie można powiedzieć nic nowego, bo wszystko już powiedziano. A jednak wciąż powstają nowe teksty kultury, nawarstwiające się i pozostające w dialogu ze sobą. Istnieją dwie Wenecje, a może jest ich wiele? Realnie trwające miasto i miasto wykreowane, wyobrażone, nasycone treścią przez podróżnego, który przyjeżdża tu z zasobem wiedzy, lektur i własnych oczekiwań czy wspomnień. Czasem przewodnikami są mu autorzy bądź postacie literackie. Ruskin, Muratow, Brodski lub... inspektor Brunetti. Autorka prezentacji, Alina Lewicka-Strzok, jest filologiem.
godz. 20.00 - wieczór poetycko-muzyczny "Stare kamienie" w wykonaniu Pawła Banderskiego
Spotkanie to wokalno-instrumentalna adaptacja wierszy Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej w wykonaniu Pawła Banderskiego - emerytowanego muzyka wojskowego orkiestry w Szczecinie, który tworzy piosenki do wierszy poetów. W swoim dorobku ma obecnie ponad 200 piosenek. Pisze również muzykę do własnych tekstów - piosenki dziecięce oraz pieśni o charakterze religijnym.
Bioteka, Al. Racławickie 22, tel. 81 710-38-73
Bioteka Festiwal
godz. 18.00 - „Pożeracze książek"- słona przekąska z literacką niespodzianką
godz. 18.00 - "Zostań autorem"- daj upust swojej kreatywności, stwórz świat, bohaterów, snuj własną opowieść.
godz. 18.00 - Wypisz, wymaluj książkowego bohatera - Bodypainting
godz. 20.00 - gwiazda wieczoru: koncert zespołu Poza Kadrem. Grupa powstała w Lublinie w klimacie nowej fali i post punka w składzie:
Michał Anoszczenko - autor tekstów, wokalista, Maciek Krawczyk - kompozycje, gitara,Łukasz "Dankton" Downar - bas, klawisze
Filia nr 9, ul. Krańcowa 106, tel. 81 744-17-18
godz. 18.00 – „Noc kosmicznych opowieści”
W nawiązaniu do Patrona Roku 2023 Mikołaja Kopernika, zapraszamy na rodzinną wyprawę w Kosmos. Wieczór rozpoczniemy fabularną grą 4.5 biliona kilometrów od Ziemi. Gdy już bezpiecznie powrócimy na naszą planetę, zbudujemy własne modele układu słonecznego.
Spotkanie przeznaczone dla dzieci 6+ wraz z opiekunami. Obowiązują zapisy.
Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1, tel. 81 741-52-73
godz. 18.00 - Z ulicy na uliczkę - międzypokoleniowy sentymentalny "spacer" ulicami Lublina
Spotkanie integracyjne osób w różnym wieku. Seniorzy opowiedzą o dawnym Lublinie. Inspiracją do opowieści będą starsze i współczesne przewodniki po mieście.
Dzieciom zaproponujemy wykonanie pracy plastycznej "Moje miasto w przyszłości".
W programie również krzyżówki, gry i zagadki.
Filia nr 26, ul. Leonarda 16, tel. 81 525-64-39
godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Agnieszką Hałas
Agnieszka Hałas jest autorką książek i opowiadań z obszaru literatury fantastycznej. W jej dorobku literackim znajduje się cykl dark fantasy "Teatr węży" oraz zbiory opowiadań "Między otchłanią a morzem" i "Po stronie mroku". Pisarka była nominowana m.in do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5, tel. 81 741-62-36
godz. 18.00 – Lustra Boho - warsztaty kreatywne
We współpracy Fundacji 5Medium w bibliotece odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają lustro boho. Lustra będą punktem wyjścia do rozmowy o literaturze: czy w książkach szukamy odzwierciedlenia codzienności czy raczej zapomnienia i ucieczki przed nią.
Biblio, Filia 32, ul. Szaserów 13-15 , tel. 81 311-00-09
ZMIANA PROGRAMU
godz. 18.15 - Biblioteczna Gra w Absurd
Gra polega na wykrywaniu absurdów w Biblio. Przy okazji rozwiązywania zagadek uczestnicy zapoznają się z przestrzenią biblioteczną. Wydarzenie rozpocznie się o 18:15 i będzie powtarzane co godzinę (18:15, 19:15, 20:15, 21:15). Podczas każdej gry mogą wziąć udział dwie grupy.
godz. 18.30 - spotkanie z autorką "Historyjki bez cenzury" Ewą Piotrowską-Rolą.
Wydarzenie będzie miało warsztatowy charakter. Przewidywane są liczne atrakcje i niespodzianki dla dzieci i dorosłych. Będzie możliwość zakupu książek oraz super koszulek. (Pracownicy będą wdzięczni za kliknięcie 'wezmę udział' w wydarzeniu na Facebooku, dzięki temu lepiej przygotują się do spotkania, by dla nikogo nie zabrakło niespodzianek)
Filia nr 34, ul. Judyma 2a, tel. 81 466-59-12
godz. 18.00 – "Jeden dzień z życia mieszkańca Indii"
Podczas spotkania Katarzyna Poleszak opowie o Indiach, a przede wszystkim o Delhi, stolicy Indii, mieście, w którym spędziła trzy lata, będąc stypendystką indyjskiego rządu i studentką Delhi University, jak również uczennicą jednej z najlepszych tancerek Odissi w Indiach, Pratibhy Jeeny Singh. Opowieść z perspektywy mieszkańca dwudziestomilionowego miasta (i kraju o ponad miliardzie mieszkańców), który aby przeżyć w świecie o niewątpliwie bogatej i żywiołowej kulturze, musiał też nauczyć się egzystować w siatce absurdalnych przepisów i rozbuchanej biurokracji. Bo Indie to nie tylko kraj o nieprzeciętnej energii i rozwibrowanych kolorach, to także miejsce pełne kontrastów, gdzie bogactwo mieszka obok ubóstwa, a powietrze przesycone tysiącem aromatów wibruje nieustannym hałasem, gdzie dni pełne wrażeń ustępują miejsca nocom, cichym i czarnym. Pobyt w Indiach był jej marzeniem. Przedstawi, jak odnalazła się w tym wielokulturowym tyglu oraz czy jej wyobrażenia miały pokrycie w rzeczywistości.
Po spotkaniu dla chętnych malowanie henną („mehendi”) - to orientalna sztuka ozdabiania ciała henną w misterne wzory.
Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, tel. 81 311-00-02
Domówka w Bibliotece
godz. 18.00 Pokaz filmu "Moja mama gorylica" (5+)
godz. 19.00 - Turniej gier planszowych we współpracy ze sklepem internetowym granaczas.pl
- "Muzyka po zmroku" - muzyka na żywo w wykonaniu uczestników
- Warsztaty plastyczne dla dzieci
Wydarzenia współtworzone są przez uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla Nastolatków działającego przy naszej bibliotece.
Filia nr 37, ul. Bazylianówka 85, tel. 81 742-12-87
godz. 18.00 – Bajkowa Noc Bibliotek na Bazylianówce
W programie między innymi:
- interaktywne krzyżówki o tematyce literackiej
- kalambury z postaciami z bajek
- malowanie farbami do szkła
- tworzenie fantastycznych stworów z liści i patyczków
- wspólne tworzenie opowiadania o bibliotece
-na zakończenie zapraszamy do uczestnictwa w poszukiwaniu skarbu ukrytego w bibliotece
-do dyspozycji gości będą też piłkarzyki oraz konsola X-Box
Filia nr 38, ul. Relaksowa 25, tel. 81 311 01 12
godz. 18.00 - „Absurd nie czytać”
W programie m.in. rodzinne warsztaty plastyczno-rękodzielnicze oraz akcja Bookcrossingu.
Filia nr 40, ul. Sławin 20, tel. 81 511 10 76
godz. 18.00 - Warsztat tworzenia czytelniczych lampionów
godz. 20.00 - Noc niezwykłych opowieści, spotkanie z żywym słowem