14 stycznia w Filii nr 25 odbyło się pierwsze spotkanie z Panią Zofią Wiercińską rozpoczynające cykl „Na szlaku piękna” na temat Ameryki Południowej.

Podczas spotkania Pani Zofia zaprezentowała swoją relację z podróży do Chile, a także przybliżyła nam wiele informacji związanych z historią, kulturą, geografią, polityką oraz demografią kraju.
Stolica kraju – Santiago de Chile jest uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w całej Ameryce Południowej. Posiada wiele zabytków takich jak pałac prezydencki Palacio de La Moneda, kościół św. Franciszka z 1586 r., pomnik Ignacego Domeyki czy katedra na placu Plaza de Armas. Z kolei ze wzgórza Santa Cristobal rozciąga się widok na panoramę całego miasta.

W Chile znajduje się również pustynia Atakama – uznawana za najsuchszy obszar na całym świecie. Jednak mimo swojego surowego klimatu, posiada przepiękny krajobraz pełen wielu barw i kolorów. Warte zobaczenia są m.in. Valle de la Muerte – Dolina Śmierci oraz Valle de la Luna – Dolina Księżycowa, wulkan Licancabur, Wielka Wydma oraz gejzery El Tatio. Na terenie pustyni znajdują się także: solnisko Salar de Atacama oraz Laguny: Miniquez oraz Chaxa – będącą Narodowym Rezerwatem Flamingów, jak również jezioro Miscanti.
Beata Jarosz, Marzena Kubiczek

jeden slayd prezentacji przedstawiajacy kościół
perlegentka przed słuchaczami
grupa seniorów siedząca i słuchająca wykładu