Do końca stycznia 2020 roku prezentowana jest wystawa grafik Ireny Lawruszko.

Artystka pochodzi z Ukrainy. W 2017 roku obroniła pracę magisterską z grafiki warsztatowej w technikach trawionych na WA UMCS w Lublinie i rozpoczęłam studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała w zespole przywracającym pierwotne piękno secesyjnej polichromii z lat dwudziestych XX wieku w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie, w dzielnicy Głusk, zainspirowana sztuką lubelskiego artysty Czesława Celestyna Miklasińskiego stworzyła grafiki ma wystawę "Korozja i patyna". Miklasiński ozdobił wnętrze kościoła w 1926 r. polichromiami, które wpisały się w nurt stylu narodowego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W kościele można podziwiać motywy roślinne, wzory ludowe oraz patriotyczne np. orzełki, flagi biało-czerwone. Ksiądz proboszcz Zbigniew Pietrzela, podczas otwarcia wystawy, przybliżył historię parafii i kościoła jako zabytku architektonicznego.
Anna Czyż

Dwa obrazy w fotoramach
Kobieta i ksiądz na tle wystawy
Dwie kobiety oglądające wystawę