Fotografie dokumentujące ostatnie 14 lat działalności lubelskiej Jesziwy można oglądać w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Braci Wieniawskich 5 w Lublinie. 15 czerwca w obecności licznie zgromadzonych gości odbyło się otwarcie wystawy "Jesziwas Chachmej Lublin- odrodzenie" autorstwa lubelskiego fotografa, Jerzego Liniewicza.

Gościem specjalnym wernisażu była Agnieszka Litman z lubelskiej filii Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Historia Jesziwy sięga 1930 roku, kiedy rabin Majer Szapira założył Jeszywas Chachmej Lublin - Lubelską Szkołę Mędrców. Była to wówczas największa uczelnia talmudyczna na świecie. Działalność jesziwy przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu budynek przejęła Akademia Medyczna w Lublinie, a w 2003 roku powrócił do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W ostatnich latach w zlokalizowanym przy zbiegu ulic Unickiej i Lubartowskiej sześciopiętrowym gmachu regularnie odbywają się zarówno wydarzenia religijne, jak również świeckie - artystyczne i edukacyjne. Można tu spotkać rabinów, kantorów, artystów, edukatorów oraz wielu innych gości związanych z kulturą żydowską. Po wybuchu wojny w Ukrainie, w dawnej siedzibie Jesziwy i znajdującym się na jej terenie Hotelu Ilan schronienie znaleźli uchodźcy zza wschodniej granicy.

Wystawę w Filii nr 30 będzie można oglądać do 6 lipca.

Zgromadzeni goście w trakcie wernisażu wystawy
Dwie fotografie prezentowane na wystawie
Na zdjęciu goście wernisażu - w tle prezentowane zdjęcia
Na zdjęciu od lewej: kierownik Filii nr 30 Ewa Sendejewicz i autor zdjęć Jerzy Liniewicz