26 stycznia 2022 r., w Filii nr 2 MBP odbył się kolejny wykład otwarty z cyklu „Dzieło sztuki jako zwierciadło historii”. Spotkanie zatytułowane „O niszczeniu pomników historii” poprowadził dr Jacek Jaźwierski.
Prelegent powołując się na liczne przykłady niszczenia pomników, które pojawiły się na fali protestów po śmierci George'a Floyda w USA, następnie objęły swym zasięgiem inne państwa i Europę, podjął próbę odpowiedzi na pytania: czy pomnik jest dziełem sztuki? czy jest sens je stawiać? czy powiniśmy je usuwać?

Pomniki są wyrazem pamięci, upamiętniają mężów stanu, bohaterów i ofiary wojen, oraz powszechnie cenione ideały i wartości. Są używane do budowania tożsamości zbiorowej. Wraz ze zmianami granic i ustroju, pomniki minionej epoki burzy się, przerabia, przemianowuje i przestawia w inne miejsca. Jedni będą odbierać niszczenie pomników, jako niszczenie historii, inni dzieła sztuki, dla innych jest to symbol władzy, która ich uciska.
Beata Karpińska

W przyciemnionym pomieszczeniu obok stołu siedzi mężczyzna w czerwonym swetrze
W bibliotece na tle regałów z książkami i tablicy multimedialnej stoi dwóch mężczyzn
Mężczyzna w maseczce stoi na tle książek