XVIII Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Od 8 do 15 maja 2021 roku, w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego trwała akcja promocji czytelnictwa i bibliotek, mająca na celu zwiększenie zainteresowania książką oraz pracą bibliotekarzy. Nasze filie to miejsca wyjątkowe, które zawsze przełamują stereotypy i udowadniają, że ich przestrzenie to nie tylko „świątynie książek”, to także wydarzenia kulturalne. Powróćmy jeszcze raz do chwil, które Państwo z nami spędziliście.
XVIII Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Od 8 do 15 maja 2021 roku, w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego trwała akcja promocji czytelnictwa i bibliotek, mająca na celu zwiększenie zainteresowania książką oraz pracą bibliotekarzy. Nasze filie to miejsca wyjątkowe, które zawsze przełamują stereotypy i udowadniają, że ich przestrzenie to nie tylko „świątynie książek”, to także wydarzenia kulturalne. Powróćmy jeszcze raz do chwil, które Państwo z nami spędziliście.
Miejska Biblioteka Publiczna
W 2020 roku, Sejm RP niemal jednogłośnie, doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wykład "Lem spekulatywny" prof. Rafała Szczerbakiewicza, w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek. Wykład jest nadal dostępny na YouTube.
Filia nr 8, ul. Zuchów 2
Z okazji Tygodnia Bibliotek Filia nr 8 przygotowała dla swoich czytelników zabawę. Na profilu Facebook filii codziennie publikowane były zdjęcia przedstawiające trzy niezwiązane ze sobą książki. Zadanie polegało na wymyśleniu tytułu łączącego prezentowane pozycje.
Z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza odwiedziły nas także przedszkolaki z Przedszkola Bajkolandia, które wykonały dla nas przepiękne prace plastyczne.
Filia nr 9, ul. Krańcowa 106
W Tygodniu bibliotek najmłodszym czytelnikom zaproponowaliśmy kulinarny serial kryminalny. Scenariusz oparty został na podstawie książki Moniki Oworuszko „Walenty i spółka szukają witamin”. Książka opowiada o witaminach znajdujących się w pożywieniu, oraz daje wskazówki gdzie ich szukać. Jest również zachętą do tego, aby najmłodsi częściej sięgali po warzywa i owoce. Każdego dnia prezentowane było streszczenie jednego z rozdziałów książki, oraz propozycja przeczytania całej serii książek Moniki Oworuszko pt. „Walenty i spółka”.
Filia nr 11, ul. Lwowska 6
XVIII Tydzień Bibliotek w Filii nr 11 zaistniał w kilku różnych formach, był warsztat online tworzenia książeczki sensorycznej i instrukcja w formie zdjęć jak stworzyć piłeczkę sensoryczną, na stronie www.facebook.com/Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odbyło się też spotkanie na żywo w klasie "O" Szkoły Podstawowej nr 23, podczas którego było wspólne czytanie bajek i zabawa z książeczką sensoryczną.
W Bibliotece natomiast, w Małej Galerii jest dostępna wystawa obrazów Magdaleny Szymańskiej "Moja twórczość".
Filia nr 18, ul. Głęboka 8A
Sekret najpilniej strzeżony – oni też byli bibliotekarzami
„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Co można znaleźć w bibliotece oprócz książek, prasy i multimediów? Niewątpliwie jej pracowników. Czy ktoś jest w stanie wymienić sławnych bibliotekarzy? Okazuje się, że jest wiele znanych postaci, które wykonywały ten zawód – w ramach Tygodnia Bibliotek Filia nr 18 przygotowała wystawę, prezentującą sylwetki tych osób.
Wystawa potrwa do końca maja.
Filia nr 19, ul. Kunickiego 89
Z okazji Tygodnia Bibliotek nasi Czytelnicy chętnie brali udział w zabawie "Z krzyżówkami książki wygrywamy!" Zwycięzcom zostały wręczone nagrody książkowe.
Przez cały tydzień można było oglądać dwie wystawy: wystawa akwareli z książki Urszuli Lewartowicz "Podróże z Histofonem. Stacja Lublin." oraz wystawę figurek z gliny i witraży przedstawiających nasze miasto. Obie ekspozycje udostępnione zostały przez DDK "Bronowice". Obie wystawy nadal są do oglądania na naszym facebooku.
Filia nr 24, ul. Juranda 7
W Tygodniu Bibliotek w Filii 24 podziwiać można było przygotowaną przez Zuzannę Kaczorowską wystawę pt. "Historia Bibliotek". Piękne, kolorowe zdjęcia prezentujące budynki oraz wnętrza bibliotek od czasów starożytnych zachwyciły niejednego czytelnika. Każda plansza obok pięknych fotografii posiada również opis, dzięki któremu mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę.
Filia nr 32 BIBLIO, ul. Szaserów 13-15
Z okazji Tygodnia Bibliotek do końca maja w Biblio można oglądać wystawę autorstwa Justyny Polakowskiej "Piosenka Norwida".
Na czytelników czekały również zagadki online z cyklu "Kim jestem?”. W ciągu całego tygodnia codziennie publikowana była jedna podobizna pisarza, poety czy uczonego, namalowana na ścianach Biblio, wraz z ciekawostkami o danej osobie. Zadaniem czytelników, z którym poradzili sobie świetnie, było odgadnięcie tożsamości tych postaci.
Pozytywnym odbiorem cieszył się także przygotowany przez bibliotekarzy filmik "Znajdziesz mnie w bibliotece – co oferuje współczesna biblioteka?", dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/BiblioLublin/videos/vb.295199843889295/214887190177849/?type=3&theater. Przedstawia on, jak będzie można spędzać czas w bibliotece takiej jak nasza, kiedy sytuacja wróci już do normy.
Filia nr 34, ul. Judyma 2A
Filia 34 zainaugurowała tegoroczny Tydzień Bibliotek „Wiosennym przeglądem literatury dla dzieci i młodzieży” przygotowanym przez instruktora Miejskiej Biblioteki Publicznej panią Annę Ostęp. Prezentacja skierowana była do uczniów klas 3-5 Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego i Szkoły Podstawowej 50. Obejmowała ona nowości wydawnicze ostatnich miesięcy o tematyce psychologicznej, historycznej i przygodowej.
W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii 34 prezentowana jest również wystawa autorstwa Kamila Jerzyka pt. "Między słowami". Ilustracje powstały na marginesie czytanych utworów literackich. Niczym średniowieczne "drolerie" - jedne są oryginalną próbą uchwycenia esencji graficznej tekstu, inne zaś pozostają krytycznym komentarzem rysownika wobec przyjętych norm i zwyczajów społecznych. Na wystawie można zobaczyć fragmenty ostatnich projektów autora (" Nowy początek", "Sen Leszka Czarnego", "Baśnie i legendy"). Ekspozycja w filii czynna do końca maja. Wystawę można obejrzeć wirtualnie na YouTube.
Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20
Tydzień Bibliotek w Filii nr 35 minął pod znakiem różnych zabaw literackich i plastycznych. Czytelnicy mogli układać swoje autorskie limeryki w Dniu Limeryków czy też odgadywać tytuły książek ukrytych w kartach z gier "Dixit" i "Saga". Na Bajkowych Porankach i w ramach klubu dla "młodych dizajnerów" zaproponowałyśmy inspirowane książkami prace plastyczne. Zaprezentowałyśmy również lubelską poezję wydaną w ramach cyklu "Książki Duma Lublina", jak również obchodziłyśmy Święto Polskiej Muzyki i Plastyki.
Filia nr 36, ul. Zygmunta Augusta 15
Głównym bohaterem tegorocznego Tygodnia Bibliotek w Filii nr 36 był Vincent van Gogh. Działaliśmy na dwóch poziomach: na Facebooku Filii 36 oraz stacjonarnie.
Na Facebooku zachęcaliśmy do lektury książek o Vincencie van Goghu dostępnych w naszych zbiorach, zabraliśmy Was też na wirtualny spacer po Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
Pani Jolanta Wasil przygotowała interaktywną prezentację o artyście oraz warsztaty plastyczne:
– "Być jak Vincent van Gogh" – facebookowe wyzwania dla dzieci zachęcające do stworzenia pracy inspirowanej dziełem van Gogha.
– Maluj i twórz – Trzy kwadranse z bajką i kredką.
Spotkania stacjonarne dla dzieci:
W poniedziałek można było poćwiczyć cyrkowe sztuczki wraz z "Fundacją Sztukmistrze", która zainaugurowała cykl warsztatów dla dzieci.
We wtorek i czwartek byliśmy z wizytą w Przedszkolu 84, gdzie w ramach Klubu Motyli Książkowych czytaliśmy książki: "Kto się boi lisa" pisarki Alison Green i ilustratorki Deborah Allwright oraz "Najdzielniejsza mała Min" Melissy Castrillon. Prowadzenie spotkań: Jolanta Wasil, Elżbieta Nawrocka i Katarzyna Stępień.
Nie zabrakło też atrakcji dla dorosłych.
W środę członkowie Klubu wiedzy Filii nr 36 MBP wzięli udział w warsztatach online "Dieta długowieczności".
W czwartek w bibliotece odbyło się także spotkanie Klubu Seniora Felin.
Filia nr 37, ul. Bazylianówka 85
W trakcie Tygodnia Bibliotek Filia nr 37 przygotowała dla Czytelników moc atrakcji dostępnych na naszym Facebookowym fanpage'u. Czytelnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o książkach rozwiązując quizy pt. „Znajdź podobieństwa pomiędzy książkami” oraz „Znajdź błędy w tytułach książek”. Dla najmłodszych miłośników książek przygotowałyśmy również bajkowe krzyżówki i zagadki oraz tutorial plastyczny do bajki pt. „Czerwony Kapturek”.
Filia nr 38, ul. Relaksowa 25
Filia nr 40, Biblioteka na poziomie, ul. Sławin 20
XVIII Tydzień Bibliotek w Bibliotece Na Poziomie spędziliśmy na zabawie wokół liter i słów. Inspirując się hasłami ze słowników, zaprosiłyśmy czytelników do tworzenia własnych definicji do wybranych przez nas słów. Zabawa odbywała się na naszej stronie na Facebooku. Osoby, które otrzymały najwięcej głosów za swoje hasła, otrzymają ręcznie wykaligrafowane nagrody.
W oknach Biblioteki można było oglądać wystawę „Ze słownikiem do ZOO. Językowa wycieczka po świecie nazw zwierząt w polszczyźnie”. Wystawa była inspiracją do rodzinnej konkurencji plastycznej, która polega na stworzeniu plakatu ze zwierzęciem i wpisaną w jego ciało pierwszą literą jego nazwy. Na prace czekamy do 30 czerwca 2021 roku. Najciekawsze plakaty zostaną nagrodzone.
Książki niespodzianki, kolejna propozycja, która cieszyła się zainteresowaniem naszych czytelników. Sposobem na dobór lektury były hasła ze słowników, interpretujące treść ukrytej książki.