W maju 2022 r. świętujemy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która znalazła się w gronie patronów roku 2022 ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Filia nr 23 MBP, mieszcząca się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, prezentuje wystawę "A co wam śpiewać laleczki?" przedstawiającą postać Marii Konopnickiej w kontekście jej twórczości dla dzieci. W wystawie zacytowano wiersze autorki oraz teksty publicystek: Anieli Szycówny, Marii Dłuskiej, Krystyny Kuliczkowskiej.
Ilustracje stworzono na bazie kart z książek poetyckich dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej pozostających w archiwach Polona.

Plansza tytułowa wystawy o M. Konopnickiej
Plansza wystawy o M. Konopnickiej
Inna plansza wystawy
Plansza powieszona na ścianie, obok nazwa Galerii - Korytarz