Po przerwie spowodowanej remontem budynku Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w styczniu 2024 roku Filia nr 23 wróciła do prezentowania wystaw. Obecnie możemy oglądać ekspozycję "Fredro - Panny i mężatki. Okiem Hrabiego".

Z okazji 230. rocznicy urodzin słynnego polskiego komediopisarza powstała wystawa, przedstawiająca relacje damsko-męskie przez pryzmat ówczesnych obyczajów i norm kulturowych, czyli jeden z ulubionych tematów Fredry. Wystawa opatrzona jest komentarzami znawców kultury polskiej przełomu XVIII i XIX wieku. Pomaga to czytelnikowi zrozumieć wciąż bawiącą nas twórczość komediopisarza. Ilustracje ekspozycji stworzone zostały na bazie archiwalnych grafik i rysunków pozostających w archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Plansze wystawy poświęconej kobietom w życiu Aleksandra Fredry
Fragment wystawy "Panny i mężatki" prezentowej w Filii nr 23
Wybrane plansze z wystawy "Panny i mężatki"
Główna plansza wystawy przedstawiająca portret Aleksandra Fredry