Tadeusz Ptasiński był mistrzem fotografii, wieloletnim prezesem Fotoklubu „Zamek”. Urodził się w 1925 roku w Jaszczowie. Od 1935 roku mieszkał w Lublinie.

W czasie okupacji niemieckiej był działaczem ruchu oporu, później żołnierzem w służbie zawodowej do 1953 roku, kiedy przeszedł do rezerwy w stopniu majora. Fotografował od lat pięćdziesiątych. W swoim dorobku artystycznym miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, organizował i brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Tematycznie jego twórczość obejmuje architekturę, pejzaże, portrety oraz reportaże. W latach osiemdziesiątych zajął się malarstwem i rysunkiem. Fotografie Tadeusza Ptasińskiego, zmarłego w 2009 roku, przechowuje jego prawnuk Piotr Jarecki, którego na zaproszenie Prezesa Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego gościliśmy w bibliotece 15 marca 2024 roku z wykładem „Lublin w fotografiach Tadeusza Ptasińskiego”. Pan Piotr z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje, przejąwszy od antenata pasję fotografowania i zamiłowanie do sztuki. W spotkaniu uczestniczyły również córka i wnuczka Artysty. Lublin ukazany w bezcennych dzisiaj obrazach stanowi źródło wiedzy o wczesnych latach powojennych miasta.
Anna Rafalska

Kierowniczka biblioteki zapowiada gościa przybyłym słuchaczom
prelegemt stoi przed publicznością
Prelegent stoi obok tablicy multimedialnej i prezentuje książkę