7 października w Filii nr 13 MBP w Lublinie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy fotografii autorstwa Wojciecha Filo, członka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz współpracownika Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego w Lublinie.

Ilość przewodników i licencjonowanych turystów na metr kwadratowy (niewielkiej w końcu) biblioteki przerosła nasze oczekiewania (zaszczycił nas nawet prezes Odddziału PTTK w Lublinie, Andrzej Wasilewski). Zdjęcia, wykonane w Muzeum Wsi Lubelskiej, ułożone zostały w cykle, ukazujące m.in strzechy ("Nad Soplicowem słońce wzeszło i już padło na strzechy..."), zwierzęta gospodarskie ("Jakoż, zaledwie kogut, co odprawia warty..."), muzycy ludowi ("Było cymbalistów wielu..."), bujnie krzewiącą się w skansenie roslinność ("Grzędy rozcięte miedzą; na każdym przykopie..."), dwór i małomiasteczkowe budynki ("Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany..."), świadomie nawiązując do naszego narodowego poematu "Pan Tadeusz". Tym akcentem Filia 13 włącza się w obchody 200. rocznicy Romantyzmu Polskiego.

Łukasz Marcińczak, Adam Sokół
Fot. Beata Wijatkowska

Na pierwszym planie dwie kobiety oglądają wystawę fotografii
Rozpoczęcie spotkania i powitanie gości siedzących na krzesłach