27 listopada w Filii nr 2 MBP w ramach XVI edycji otwartych wykładów z historii sztuki 2024/2025 wystąpił dr hab. Marcin Maron, z wykształcenia operator filmowy i telewizyjny, fotografik oraz filmoznawca. Tematem wykładu: „Romantyczna groza natury w filmie Wojciecha Hasa Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany” prelegent wprowadził nas w specyficzny klimat filmów wyjątkowego reżysera.
Prezentacja filmu została poprzedzona filozoficznymi rozważaniami koncentrującymi się wokół romantycznego światopoglądu na wizję natury, która była przesycona duchem zła, zwłaszcza w kręgach protestanckich. Autor wykładu poruszył tematykę dzieł Waltera Scotta, Georga Byrona oraz twórczość Johna Miltona w „Raju utraconym”.
Zaprezentowany przez Prelegenta film Wojciecha Hasa odnosi się do poezji kina grozy. Reżyser dodał do niego ramy apokaliptyczne z charakterystyczną nutą melancholii w kreacji świata przedstawionego. Motywem przewodnim filmu jest rozkład moralny bohatera. Film stanowi formę poetycką przypowieści o zmaganiu człowieka ze złem i grzechem. Przekaz akcentuje pesymistyczną wizję natury ludzkiej. Scenariusz oparty jest na powieści Jamesa Hogga pt. "Wyznania usprawiedliwionego grzesznika przez niego samego spisane”. W trakcie wykładu dr hab. Marcin Maron poruszył także wybrane aspekty malarstwa Caspara Davida Friedricha i XVII-wiecznych pejzaży holenderskich.
Fot. Beata Wijatkowska