Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie obchodzi 10-lecie istnienia. Wernisaż Wystawy Jubileuszowej 15 listopada 2024 roku stał się ukoronowaniem minionej dekady pod znakiem różnorodnych artystycznych wrażeń, którymi emanowała przestrzeń na pierwszym piętrze budynku Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

 Miejsce, w którym teraz jesteśmy, było kiedyś zwykłym korytarzem biurowym. Pani dyrektor Renata Filipiak wymyśliła je na nowo. Wypełniła je interesującą i piękną treścią. Za energię i serce, które wkładasz we wszystko, co związane z Galerią OKNA - dziękuję.

- powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Piotr Tokarczuk, kierując słowa podziękowania do pomysłodawczyni i założycielki Galerii OKNA, wicedyrektor MBP Renaty Filipiak.

 

Nasza biblioteka zjawiła się tutaj po rewitalizacji i kiedy przemierzałam ten korytarz, wiedziałam, że jest tutaj coś magicznego, coś niezwykłego. Może dlatego, że znajdujemy się w budynku osiemnastowiecznego klasztoru, siedzibie sióstr wizytek. Kiedy wyjrzymy przez okna, zobaczymy wirydarz. W wieku XVIII był tam ogród pełen zieleni, miejsce medytacji, rozmyślań, modlitwy, dzisiaj - przestrzeń artystyczna prowadzona przez Centrum Kultury. I może ze względu na ten wyjątkowy widok i magnetyzm tego miejsca, wiedziałam, że należy je nazwać i wykorzystywać artystycznie. Tak też się stało.

- wspominała Renata Filipiak.

 

Niepowtarzalny urok Galerii OKNA docenił również przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Lublin, pisarz Marcin Wroński:

Ten korytarz jest trochę jak Lublin, który jako miasto zaprasza, żeby przez nie przejść; Lublin, który jest oknem ze wschodu na zachód, a może jeszcze gdzie indziej.

 

W ciągu 10 lat istnienia Galerii mogliśmy oglądać 70 wystaw. To efekt współpracy m.in. z Grupą Lubelską akwarelistów, Związkiem Polskich Artystów Plastyków, a także Instytutem Słowackim, któremu zawdzięczamy możliwość prezentacji ilustracji nagrodzonych w ramach międzynarodowego przeglądu Biennale Ilustracji Bratysława. Te artystyczne kooperacje przetrwały próby czasu i okazywały się na tyle udane, że nie były jednorazowymi wydarzeniami, lecz zaowocowały twórczą synergią na lata.

Z galerią współpracuję od ośmiu lat, kiedy wspólnie z przyjacielem Minhem Damn zorganizowaliśmy pierwszy plener akwarelowy w Lublinie. Zaproponowałem pani dyrektor wystawę, która przerodziła się potem w cykl z okazji 700-lecia praw miejskich dla Lublina. Potem wymyśliliśmy projekt “Sztuka w OKNACH”, do którego zapraszaliśmy artystów nie tylko związanych z Lubelszczyzną, ale z całej Polski, w tym kwiat polskiej akwareli. Serdecznie dziękuję za te lata. To była przygoda życia połączona z pasją.

mówił założyciel Grupy Lubelskiej i kurator wielu wystaw w Galerii OKNA, Dariusz Płecha.

 

Na ekspozycji jubileuszowej możemy podziwiać wybrane prace 40 artystów, którzy byli gośćmi Galerii w minionych latach. Wielu spośród nich pojawiło się na wernisażu - często dojeżdżając z odległych zakątków kraju.

 

Oprócz artystów wystawiających swoje prace na bibliotecznym korytarzu w minionym dziesięcioleciu, na wernisażu nie zabrakło osób pracujących nad organizacją wydarzeń, a także widzów oraz przyjaciół Galerii.

Podczas wernisażu dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Agnieszka Szamryk-Barańska przeczytała list gratulacyjny od prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, który przekazał wyrazy najwyższego uznania za ogromny wkład w rozwój kultury i sztuki w naszym mieście:

W ciągu ostatniej dekady Galeria OKNA stała się nie tylko miejscem wyjątkowych spotkań ze sztuką, ale także przestrzenią, która inspiruje, pobudza do refleksji, łączy ludzi o różnorodnych zainteresowaniach i wrażliwości artystycznej. Państwa zaangażowanie, kreatywność oraz profesjonalizm, sprawiają, że każde wydarzenie organizowane w galerii pozostawia trwały ślad w sercach jej gości. [...]

Wystawę zaaranżowała Urszula Kozak. Autorką plakatu, zaproszeń i katalogu do jubileuszowej wystawy jest Agnieszka Sulimierska. Jego treść razem z Dariuszem Płechą i Renatą Filipiak współtworzyła Anna Fic-Lazor, która przygotowała biografie artystów.

 

Wystawie towarzyszył niezwykły happening: spektakl rysowania Artura Gołębiowskiego. Przez kilkanaście godzin artysta na oczach widzów i przechodniów tworzył obraz wielkości 150x400 cm - monumentalny zarówno na poziomie formy, jak również treści - “Jeźdźców Apokalipsy”.

Chciałem stworzyć Jeźdźców Apokalipsy ze względu na to, co się dzieje na świecie, ponieważ doszedłem do wniosku, że jeźdźcy w zasadzie cały czas krążą po Ziemi. I tylko od nas zależy, od naszej mądrości, uczciwości, prawości, do jakiego stopnia będą te zjawiska ingerować w nasze życie i kiedy mogą się stać naszym przekleństwem. W związku z tym logiczne było dla mnie odwrócenie kompozycji. Stąd kobieta w centrum, bo ona najlepiej obrazuje wszystkie ludzie namiętności. Jeźdźcy atakują życie, które daje kobieta. Stąd postać tonącego chłopca, który trzyma małą perłę - ziarenko życia.

opowiadał o swoim procesie twórczym Artur Gołębiowski.

 

Efekty pracy - gotowy już obraz w całej okazałości - możemy podziwiać na wystawie obok pozostałych dzieł sztuki. Każde z nich odzwierciedla indywidualną wrażliwość autora i snuje odrębną opowieść, jednocześnie składając się na różnorodną i bogatą historię Galerii OKNA.

Wystawę Jubileuszową w Galerii OKNA MBP Lublin możemy oglądać do 15 stycznia.

 

Artyści, których prace są prezentowane na wystawie:

Marek Andała / Tomasz Bachanek / Joanna Barczyk / Magdalena Brauze / Tytus Brzozowski / Daniel M. Cetlicer / Minh Dam / Jarosław Drążek / Anna Fic-Lazor / Artur Gołębiowski / Andrzej Gosik / Hanna Grodzka-Nowak / Michał Jasiewicz / Agnieszka Kaznowska / Hanna Korzeniowska / Jacek Kośmiński / Andrzej Kot / Kazimierz Kraczoń / Jacek Kwiatkowski / Agata Kwiatkowska / Sylwia Lis-Persona / Tatiana Majewska / Ewelina Maliborska-Patkowska / Krystyna Michałowska / Bartłomiej Michałowski Agnieszka Mitura / Piotr Nakonieczny / Adam Papke / Dariusz Płecha / Artur Przybysz / Krzysztof Rodak / Ryszard Rogala / Krystyna Rudzka-Przychoda / Michał Suffczyński / Agnieszka Sulimierska / Minh Hai Duong Tiger / Patrycja Turek / Grzegorz Wróbel / Agnieszka Wróblewska

 

 

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

 

Przed uczestnikami wernisażu stoją dwie kobiety i dwóch mężczyzn
Mężczyzna mówi do mikrofonu
Mężczyzna z bukietem kwiatów mówi do mikrofonu, obok kobieta z kwiatami uśmiecha się
Kobieta z długimi włosami czyta list gratulacyjny, mężczyzna pomaga jej trzymać okładkę
Mężczyzna w okularach z mikrofonem
Artysci otrzymują pamiątkowe katalogi.
Mężczyzna z kamerą filmuje obrazy
Licznie zgromadzeni uczestnicy
Inne ujęcie wernisażowych gości w pomieszczeniu galerii
Artysta maluje duży obraz na korytarzu przed galerią, wokół obserwujący ludzie
Portret uśmiechniętej kobiety w okularach
Grupa gości ogląda wystawę