27 września w Filii nr 32 odbyło się drugie szkolenie dla bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i bibliotekarzy z powiatu lubelskiego w ramach projektu „(Nie)typowy bibliotekarz - cykl szkoleń dla pracowników bibliotek publicznych”, który uzyskał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki. Szkolenie pt. „Biblioteka bez bodźców – osoby ze spektrum autyzmu w bibliotece” poprowadziła Magdalena Bielenin.
Podczas szkolenia bibliotekarze zapoznali się z dobrymi praktykami w kontaktach bibliotekarz - czytelnik w spektrum autyzmu. Dowiedzieli się, w jaki sposób ułatwić osobom z autyzmem korzystanie z bibliotek, które są dobrym miejscem do rozwijania kompetencji społecznych. Szkolenie zainspirowało do tworzenia wydarzeń sprzyjających budowaniu i utrzymywaniu relacji z użytkownikami w spektrum.
Magdalena Bielenin jest logopedą, oligofrenopedagogiem, terapeutą wczesnego wspomagania, specjalistą w zakresie pracy z dzieckiem i uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz trenerem Umiejętności Społecznych I i II stopnia. Ukończyła studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, studia podyplomowe na kierunku logopedia oraz kursy kwalifikacyjne z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych i oligofrenopedagogiki. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Specjalistycznej Poradni dla Dzieci z Wadą Wzroku, Słuchu i Autyzmem, szkole podstawowej specjalnej oraz w przedszkolu terapeutycznym. Od wielu lat jest wykładowcą Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"