W ramach obchodów roku Jana Matejki Filia nr 38 przygotowała zajęcia o sztuce dla dzieci w wieku przedszkolnym poświęcone Janowi Matejce, znanemu malarzowi, który tworzył realistyczne obrazy z historii Polski. Dzieci miały okazję poznać nie tylko życiorys i styl Matejki, ale także zobaczyć na dużym ekranie kilka jego najsłynniejszych dzieł, takich jak Bitwa pod Grunwaldem czy Hołd Pruski. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Dzieci przeniosły się do sali warsztatowej, gdzie czekały na nie wielkoformatowe puzzle z obrazem przedstawiającym zaprzysiężenie Unii Lubelskiej. To dzieło Matejki, które ukazuje ważną chwilę w historii Polski i Litwy, kiedy to w 1569 roku podpisano akt unii między krajami. Warto dodać, że obraz znajduje się na stałe na Zamku w Lublinie.

Dzieci układają wielkoformatowe puzzle
Dzieci słuchają bibliotekarki opowiadającej o Janie Matejce
Fragment reprodukcji obrazu Matejki - "Unia Lubelska" w fomie wielkoformatowych puzzli
Siedzące na podłodze dzieci układają puzzle z wizerunkiem ovrazu Matejki