Marzec rozpoczęliśmy w bibliotece niezwykłą prelekcją dr hab. Agaty Seweryn - "Trznadel, gobliny i panika, czyli o słuchaniu V Symfonii Beethovena" w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

 

V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena stanowi inspirację dla wielu dzieł z dziedziny literatury, muzyki i filmu. Przejawiający się "motyw losu" potęguje napięcie podczas interpretacji różnych utworów. O słynnym rytmie pierwszych dźwięków symfonii kompozytor miał powiedzieć: „Tak oto Los puka do drzwi” – stąd późniejszy tytuł Symfonia losu. Motyw ten jest wyrafinowany rytmicznie i harmonicznie, co dało kompozytorowi możliwość rozwinięcia go w pełnospektaklowy dramat muzyczny. W trzeciej części dzieła przybiera postać litery V jak Victoria (zwycięstwo) w kodzie Morse'a, dlatego też był wykorzystywany przez Aliantów jako symbol zwycięstwa w II wojnie światowej.
Tematem wykładu były literackie odczytania V Symfonii, recenzje napisane przez romantycznych krytyków oraz interpretacje, zawarte w dwudziestowiecznych powieściach, utworach muzycznych, scenicznych i adaptacjach filmowych.

 

 

Wnętrze Filii nr 2 - Dariusz Jóźwik zapowiada wykład dr hab. Agaty Seweryn