Jean Michel Folon artysta (nie)codzienny / 5 czerwca

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Katarzyny Weinper pt. "Jean Michel Folon artysta (nie)codzienny" w ramach cyklu "Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner".

5 czerwca, godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Wykład będzie poświęcony tematowi codzienności w sztuce w ujęciu historycznym, podkreślając iż jego ukazywanie, to nie tylko przedstawianie typowości, rutyny czy konwencjonalności, ale okrycie na nowo tego, co już znamy.  Obok portretów i pejzaży dawnych mistrzów przyjrzymy się pracom Jeana Michela Folona, belgijskiego artysty, który swoją wizję codzienności zamknął w grze formy i koloru.

 

Katarzyna Weinper - absolwentka Wydziału Humanistycznego UMCS (filologia polska). Pracę pt. „Sztuka włoska na warsztacie współczesnych pisarzy polskich” pisała pod okiem prof. Jerzego Święcha. Praca poświęcona była obrazom sztuki i architektury włoskiej w twórczości m.in. Iwaszkiewicza, Herlinga-Grudzińskiego i Herberta.

Pod kierunkiem prof. Ryszarda Kasperowicza w Instytucie Historii Sztuki KULu napisała rozprawę doktorską „Zmysły – historia – wyobraźnia. Studium postawy krytyczno-estetycznej Mario Praza". Praca przedstawia życie i twórczość jednego z najwybitniejszych eseistów włoskich; skupia się na zagadnieniach korespondencji sztuk i literatury. Kultura, sztuka i literatura Europy zachodniej są cały czas obecne w kręgu jej zainteresowań, w tym malarstwo i rzeźba Folona, które zajmują szczególne miejsce. Odczytujemy w nich poezję, odkrywamy tajemnice, zachwycamy się codziennością uchwyconą w ulotnych wizjach.

Zawodowo od 15 lat jestem związana z Politechniką Lubelską, obecnie na stanowisku Dyrektora kieruje Centrum Informacji Naukowo-Technicznej. Działa czynnie na forum ogólnopolskim propagując ideę otwartego dostępu do edukacji, publikacji naukowych i danych badawczych finansowanych ze środków publicznych.
Uczestniczę w spotkaniach branżowych, sama także organizuję konferencje poświęcone wyzwaniom współczesnego publikowania naukowego.

 

 


Mapa