Zapraszamy na spotkanie autorskie z Karoliną Dzimirą-Zarzycką wokół książki „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”, w ramach cyklu "Biografistki".
Karolina Dzimira-Zarzycka – absolwentka historii sztuki oraz polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka artykułów popularnonaukowych poświęconych sztuce i kulturze XIX i początku XX wieku oraz historii kobiet. Specjalizuje się w biografiach mniej znanych podróżniczek, artystek, badaczek i działaczek społecznych.
Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki (Wyd. Marginesy 2022) Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej to portret Marii Dulębianki, malarki, działaczki społecznej, feministki, a także życiowej towarzyszki Marii Konopnickiej ujęty w formie biografii z elementami reportażu historycznego. Autorka kreśli wizerunek Dulębianki niezwykle starannie i z dbałością o faktografię, zwracając uwagę na tło społeczne i realia epoki.
Mam wrażenie, że w ostatnich latach Maria Dulębianka była trochę przypisana do biografii Marii Konopnickiej.(…) Ja starałam się pokazać, że Dulębianka była pełnoprawną postacią działającą przede wszystkim na dwóch polach.
Z jednej strony jako pionierka malarstwa, jedna z pierwszych polskich artystek, które studiowały w Paryżu, zbierająca świetne recenzje i otrzymująca nagrody. Z drugiej strony jako jedna z pierwszych emancypantek, która zasłużyła się dla ruchu emancypacyjnego, jeśli chodzi m.in. o walkę o prawa wyborcze czy dostęp do edukacji.
Początkowo zaangażowanie Dulębianki w sprawę emancypacji kobiet było mocno związane z jej karierą malarską. Na łamach feministycznego czasopisma „Ster” opublikowała np. manifest, w którym domagała się równego dostępu do edukacji artystycznej i dopuszczenia studentek do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie (dzisiejszego ASP). Dla kolejnego pokolenia Polek walczyła o szanse, których sama w młodości nie miała.
K. Dzimira-Zarzycka w rozmowie z Magdaleną Talik
Spotkanie odbędzie się 28 listopada 2023 roku o godz. 18.00 w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12.