Piotr Jagielski / 14 lipca

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach wydarzeń towarzyszących 14 edycji Lublin Jazz Festival zaprasza na spotkanie z Piotrem Jagielskim.

14 lipca 2023, godz. 17.00 Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Piotr Jagielski - absolwent filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz muzyczny i pisarz. Pracuje w dziale kulturalnym PAP. Publikował m. in. w Newsweeku, Kontynentach, Kopalni. Sztuce Futbolu oraz na portalach internetowych Onet.pl, xiegarnia.pl i jazzarium.pl. Jest fanem piłki nożnej, co zaowocowało książką Legia Mistrzów (Wyd. Prószyński i S-ka) - reportażem o warszawskiej Legii z 2016 roku, nagrodzonym Warszawską Premierą Literacką. Jego wielką pasją jest też muzyka jazzowa, co znalazło wyraz w trzech, jak do tej pory, publikacjach. W 2010 roku, w debiutanckiej mini powieści Bird żyje (Wyd. Nisza) oddał kondycję młodego inteligenta próbującego odnaleźć swoje miejsce w swoistym więzieniu tekstów kulturowych. Na jej kartach spotykamy popkulturowych bohaterów, m.in. Boba Dylana, Joe Louisa czy tytułowego Charliego Birda Parkera (również nagrodzona Warszawską Premierą Literacką). W 2019 roku współprzełożył, wraz z Marcinem Kowalczykiem, ksiażkę Robina D. G. Kelley’ego Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni (Wyd. Kosmos Kosmos) - biografię jednego z największych pianistów jazzowych.


W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się reportaż Piotra Jagielskiego Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie, w którym autor snuje opowieść o amerykańskim jazzie, jego nowoorleańskich początkach, o muzykach zarówno z panteonu jak i tych zapomnianych ; robi to nie tylko z wielką wiedzą, ale przede wszystkim z pasją fana gatunku. Jak sam podkreśla, nie rości sobie pretensji do bycia historykiem amerykańskiego jazzu. Od ścisłego trzymania się faktów, przekazywania „jedynej” prawdy ważniejsza jest dla niego opowieść, z całą swoją subiektywnością. Sylwetki, które kreśli, podaje nam z pozycji czułego narratora. Oprócz nieukrywanej fascynacji wielkim talentem swoich bohaterów (z licznymi rozmawiał bezpośrednio), widzi także ich ludzkie słabości i wady. Dodatkowym atutem pisarstwa Jagielskiego jest anegdota, dygresyjność, dystans do siebie i swoich postaci oraz duże poczucie humoru. O Świętej tradycji, własnym głosie sam autor powiedział: Starałem się ten jazz zwyczajnie poznać. Jest o poznawaniu muzyki, tym trudniejszej, że bazującej na improwizacji. Ten aspekt pociągał mnie najbardziej: „jak oni to robią?!” (…) To było moje główne nastawienie: skąd ta muzyka się bierze, co oznacza, czym jest jazz, jak powinno się go grać?

Maciej Krawczyk

 

Informujemy, że książkę Piotra Jagielskiego "Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie" mozna zakupić w Księgarni Dosłowna w budynku Centrum Kultury.

 

plakat_JAZZ_PIOTR_JAGIELSKI.jpg

 


Mapa