Rękopis znaleziony w Saragossie. Wędrujące motywy kultury / 17 maja

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Inne

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zapraszamy na ostatni wykład dr. Marcina Marona - "Rękopis znaleziony w Saragossie. Wędrujące motywy kultury” w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

17 maja (środa), godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Wykład dotyczy słynnej powieści Jana Potockiego pt. Rękopis znaleziony w Saragossie oraz owianego legendą filmu autorstwa Wojciecha Hasa o tym samym tytule, będącego filmową adaptacją tej powieści. Oba dzieła ujawniają swoją niezwykłość m. in. za sprawą wyjątkowego bogactwa motywów kulturowych głęboko zakorzenionych w tradycji kultury europejskiej: literackich, filozoficznych, filmowych, plastycznych. Książka Jana Potockiego łączy w sobie elementy powieści przygodowej, powiastki filozoficznej i preromantycznej opowieści grozy, a jej akcja obejmuje okres historyczny od starożytności do schyłku epoki Oświecenia. Natomiast film Wojciecha Hasa, nawiązując do wątków powieściowych, czerpie również motywy z tradycji sztuk wizualnych, m. in. sztuki barokowej, malarstwa Francisco Goi i surrealizmu.

 

dr hab. Marcin Maron – z wykształcenia operator filmowy, filmoznawca, fotografik. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2000 r. - dyplom z dziedziny sztuki operatorskiej); doktor habilitowany nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dyscyplinie Nauki o sztuce (2020).
Autor książek: Romantyzm i kino. Idee i wyobrażenia w filmach polskich reżyserów z lat 1947-1990 (Lublin 2019 – nagroda Komitetu Nauk o Sztuce PAN 2020 r.), Mieczysław Jahoda. Fenomeny światła (monografia twórczości operatora filmowego, Łódź 2019), Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa (Kraków 2010, nominacja do nagrody im. B. Michałka przyznawanej przez miesięcznik KINO 2011). Współautor książki poświęconej operatorowi filmowemu Jerzemu Lipmanowi (Zdjęcia – Jerzy Lipman, Warszawa 2005, red. T. Lubelski, z inicjatywy Andrzeja Wajdy).
Adiunkt na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie wykłada fotografię i historię filmu. Jest jednym z wykładowców Akademii Polskiego Filmu zorganizowanej przez PISF oraz Filmotekę Narodową. Należy do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2019 roku w radzie programowej). Interesuje się zwłaszcza kinem polskim, kinem autorskim oraz związkami literatury, filozofii i filmu. Zajmuje się fotografią. Autor fotograficznych wystaw indywidualnych (ostatnio m.in. Ulica jednokierunkowa w CSK w Lublinie, listopad 2022).


Mapa