Conversation pieces. Portrety rodzinne w sztuce / 12 kwietnia

Adres:

Filia nr 2 MBP
ul. Peowiaków 12
Lublin

Kategoria:

Spotkania

Informacja o cenie

wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Zapraszamy na wykład Katarzyny Weinper - "Conversation pieces. Portrety rodzinne w sztuce.” w ramach XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Sławne, emblematyczne, kontrowersyjne wędrówki dzieł i arcydzieł w kulturze".

12 kwietnia (środa), godz. 17.30 - Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

Wykład będzie poświęcony malarstwu rodzajowemu oraz różnym rodzajom portretów. Głównym tematem będą "conversation pieces" czyli obrazy przedstawiające swobodne, nieformalne rozmowy, których tłem są  szczegółowo przedstawione pałace, ogrody czy salony dworskie. Za przykład posłużą prace malarzy angielskich, holenderskich i niemieckich m.in. Johana Zoffany'ego, Thomasa Gainsborougha, George'a Stubbs'a oraz współczesne nieoczywiste nawiązania do tradycji portretu rodzinnego w serialach telewizyjnych.

 

Jestem absolwentką Wydziału Humanistycznego UMCS (filologia polska). Pracę pt. „Sztuka włoska na warsztacie współczesnych pisarzy polskich” napisałam pod okiem prof. dr hab. Jerzego Święcha.
Obok literatury zawsze fascynowało mnie malarstwo, dlatego podjęłam studia podyplomowe w Instytucie Historii Sztuki KUL na kierunku „Muzealnictwo i ochrona zabytków”, następnie w 2019 roku obroniłam w Instytucie pracę napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Ryszarda Kasperowicza: Zmysły – historia – wyobraźnia. Studium postawy krytyczno-estetycznej Mario Praza, włoskiego literaturoznawcy i krytyka sztuki. 
Jest to twórca, do którego wracam często i którego cenię wysoko. Literatura i sztuka od zawsze są obecne w moim życiu, a od 15 lat książki i biblioteka stanowią obszar mojej działalności zawodowej.
Od 2007 roku jestem bibliotekarzem w Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej, gdzie od listopada ubiegłego roku pełnię funkcję dyrektora oraz pełnomocnika rektora do spraw otwartej nauki. Podczas pracy zawodowej miałam okazję odbyć liczne staże zagraniczne i krajowe oraz uczestniczyć w konferencjach i prowadzić seminaria z zakresu wykorzystania elektronicznych źródeł informacji oraz dobrych praktyk i etyki naukowca.
Swoje zawodowe zainteresowania koncentruję na publikacjach w otwartym dostępie oraz na udostępnianiu danych badawczych finansowanych ze źródeł publicznych.  W ostatnich latach ukończyłam Data Steward School pod patronatem międzynarodowej organizacji GO-FAIR, która opracowuje założenia i dobre praktyki w zakresie dzielenia się danymi badawczymi na świecie, ukończyłam też kurs prawa autorskiego prowadzony przez Wydział Prawa Uniwersytetu Harvarda oraz studia z Zarządzania zasobami ludzkimi w ramach projektu rozwoju kadry Politechniki Lubelskiej.
Obecnie publikuję na tematy związane głównie z zarządzaniem danymi badawczymi, publikowaniem na otwartych licencjach (czyli bez barier dla czytelników) oraz zarządzaniem i komunikacją w bibliotece akademickiej.

 

Foto: Józef Peszka "Portret rodziny Borchów" -  Collections - GetArchive


Mapa