Cotygodniowe wydarzenia 15-21 czerwiec 2020

poniedziałek, 15 czerwiec

Dawno, dawno temu... (opowiadanie o królewnie Jadwidze, która została królową Polski) w sześciu częściach

poniedziałek, 08 czerwiec 2020 - wtorek, 16 czerwiec 2020

W opowiadaniu, zamieszczanym na profilu Filii nr 2, zawarte są informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń z jej krótkiego życia, pokazana jest jej droga od królewny węgierskiej, poprzez narzeczeństwo z Wilhelmem Habsburgiem aż po zostanie królową Polski oraz różne historie i ciekawostki mało znane.

sobota, 13 czerwiec 2020 - piątek, 31 lipiec 2020

Wystawa psów węszących w dobrej literaturze. Pochwal się swoim psem i wyślij do nas jego zdjęcie!

Zdjęcia z imionami czworonogów prosimy przesyłać na adres mailowy filii: filia35@mbp.lublin.pl

poniedziałek, 15 czerwiec 2020 - piątek, 19 czerwiec 2020

Co wiemy o współczesnej literaturze zza naszych wschodnich granic? Kto jest czytany, kto jest nagradzany, o kim się mówi? Zapraszamy do odwiedzania fanpage'a Filii nr 21, na którym odbędzie się tydzień pod hasłem "Po sąsiedzku". Zaprezentujemy sylwetki ważnych pisarzy oraz poetów z Ukrainy i Białorusi, a także ich książki, które znajdują się w ofercie naszej biblioteki.

wtorek, 16 czerwiec

poniedziałek, 08 czerwiec 2020 - wtorek, 16 czerwiec 2020

środa, 17 czerwiec

poniedziałek, 15 czerwiec 2020 - piątek, 19 czerwiec 2020

Wesele i pogrzeb w polskiej muzyce współczesnej. Inspiracje folklorem a koncepcja dzieła

środa, 17 czerwiec 2020 05:30 pm

Kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki będzie poświęcony jednemu z prężniej rozwijających się nurtów muzyki współczesnej w Polsce, wyrosłego z bogatych tradycji inspirowania się folklorem. Twórczość kompozytorską odwołującą się do istoty tak znaczących i niekwestionowanych dla polskiego dziedzictwa kulturowego rytuałów, jak wesele i pogrzeb, możemy potraktować z różnorodnych perspektyw badawczych. Jako przejaw aktywnego i silnie profesjonalizującego się dzisiaj ruchu folkowego (przyjrzymy się terminom folklor, folk i folkloryzm, które na polskim gruncie zachowują swą unikatowość) oraz postmodernizmu w polskiej muzyce przełomu XX i XXI wieku. Jacy polscy kompozytorzy i dlaczego sięgają po tradycyjną obrzędowość? Jakie elementy wykorzystują i jakie dzieła tworzą? Jakie rodzaje źródeł wykorzystują i do jakich technik się odwołują? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć przyglądając się twórczości (prezentacja audio i video) wybranych artystów i analizując fragmenty ich dzieł.

czwartek, 18 czerwiec

czwartek, 18 czerwiec 2020 - poniedziałek, 20 lipiec 2020

W 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci Leopolda Tyrmanda - wybitnego pisarza, dziennikarza, publicysty i pierwszego promotora kultury jazzowej w Polsce.

piątek, 19 czerwiec

sobota, 20 czerwiec