Przez cały styczeń 2020 roku w Filii nr 3 MBP jest obecna wystawa poświęcona pierwszym przedstawieniom "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego z 1901 i 1902 roku. Na ówczesne czasy wystawienie tej sztuki było wydarzeniem nie tylko artystycznym, ale także społecznym. Kontekst patriotyczny, społeczny, obyczajowy rozpalił widzów i mieszkańców Krakowa.

Krążyły nieustanne plotki i dowcipy. Tę atmosferę przywołuje wystawa "Wesele". Wykorzystano w niej fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego, opracowania krytyczne i notki biograficzne. W warstwie graficznej wykorzystano pocztówki pochodzące z przedstawień z lat 1901-1902 z archiwum Biblioteki Narodowej.
Wystawę otwiera reprint afisza ze spektaklu z 1901r. (Teatr im.J. Słowackiego w Krakowie). Autorką wystawy jest pani Justyna Polakowska.
Tekst: Jolanta Niedzińska
Zdjęcia: Małgorzata Bejm

dwie plansze wystawy
afisz spektaklu na pierwszym planie