1 grudnia 2022 roku w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyło się ostatnie w tym roku otwarcie wystawy malarstwa olejnego Jerzego Zyśki - znanego i cenionego w środowisku artystycznym lubelskiego malarza, grafika, rzeźbiarza i poety w jednej osobie.

Na 18 prezentowanych pracach odwiedzający wystawę mogą podziwiać martwą naturę, której niebanalne przedstawienie w pozornie prostych i oczywistych motywach doceniają odbiorcy jego twórczości. Zwolennicy malarstwa Jerzego Zyśki podkreślają również jego eksperymentowanie z formą - m.in. z fakturą i kolorami.

Podczas otwarcia wernisażu artystę przedstawiła zgromadzonym gościom Wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak, która przypomniała o silnym związku malarza z Lublinem - tu się urodził, wychował i pobierał nauki.

- Jerzy Zyśko to artysta bardzo lubelski. Mówiąc to mam na myśli nie tylko jego pochodzenie, ale też fakt, że właśnie w naszym mieście miał wiele wystaw indywidualnych - m.in. w Galerii “Starej” BWA, Galerii Labirynt, Muzeum Historii Miasta i Muzeum Wieży Trynitarskiej. Tu także w roku 2005 została mu przyznana prestiżowa nagroda lubelskiego Angelusa w kategorii “Artysta roku” - podkreśliła Renata Filipiak.

Po ukończeniu Wydziału Malarstwa na UMCS, Jerzy Zyśko zdobył także dyplom na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1990 roku - od tego czasu datuje się jego działalność wystawienniczą. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego brał udział w licznych wystawach również poza Lublinem - m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Legnicy, Nałęczowie, Puławach i Kazimierzu Dolnym.

W Kazimierzu Dolnym prace artysty były prezentowane w Galerii Mit, której właścicielka, Agnieszka Mitura, pełni rolę opiekunki wystawy “Martwa natura” w Galerii OKNA. Goście naszej galerii mogą pamiętać jej twórczość z autorskiej wystawy “Phanta Rei” prezentowanej w lutym 2022 roku.

Artystka opowiedziała o osobistym stosunku do malarstwa Jerzego Zyśki.

- Zobaczyłam w obrazach Jerzego niesamowity świat i tkankę malarską. To coś co mnie zachwyca do tej pory: umiejętność traktowania tak plastycznie przedmiotu martwej natury. Po jakimś czasie nie widzimy jabłek - widzimy plamy barw, fakturę, strukturę, mnóstwo się tam dzieje w obszarze malarskim - mówiła podczas otwarcia Agnieszka Mitura.

Sam artysta na spotkaniu  unikał opowiadania o swoich obrazach, pozwalając, by mówiły one w jego imieniu.

- Po prostu wyciągam farbki i maluję - skromnie podsumował Autor.

Wśród licznie zgromadzonych gości na wernisażu pojawili się przyjaciele i miłośnicy twórczości artysty. Niektórzy podzielili się swoimi wrażeniami i wspomnieniami.

Wystawą “Martwa natura” Galeria OKNA zamyka bogaty w działalność 2022 rok. Kolejny sezon działalności wystawienniczej otworzy w styczniu wystawa grafiki Piotra Nakoniecznego. Prace Jerzego Zyśki w Galerii Okna będzie można oglądać do końca grudnia.

 

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Flis

Artysta Jerzy Zyśko na tle swoich prac
Goście tuż przed otwarciem wernisażu
Jerzy Zyśko pozuje ze swoim autoportretem
Od lewej: Agnieszka Mitura, Jerzy Zyśko, wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak
Tłumy na wernisażu w Galerii Okna
Goście zgromadzeni na wernisażu
Jerzy Zyśko - profil
Na pierwszym planie prace artysty, w tle - goście wernisażu
Agnieszka Mitura i Jerzy Zyśko
Otwarcie wernisażu Jerzego Zyśki
Na pierwszym planie jedna z prac artysty przedstawiająca martwą naturę
Zwiedzający wystawę robi telefonem zdjęcie martwej natury
Goście wernisażu
Uczestniczka wernisażu ogląda jedną z prac
Rozmowy z artystą
Gość wernisażu ogląda prace
Zwiedzanie wystawy "Martwa natura" Jerzego Zyśki
Goście wernisażu i organizatorka wystawy