Nekropolie stanowią ważny element naszego dziedzictwa i skarbnicę wielu cennych informacji. Oprócz tego posiadają nie tylko walory zabytkowe, ale też poznawcze, kulturalne oraz są świadectwem tradycji narodowej. Znajdujące się tam nagrobki zawierają w sobie wielki ładunek informacji obyczajowych. Usytuowany w centrum Lublina cmentarz przy ulicy Lipowej jest również enklawą zieleni.

Te wszystkie walory nekropolii lubelskiej na swoich fotografiach pokazał Sławomir Latos. Wernisaż wystawy melancholijnych fotografii cmentarza, wykonywanych w różnych porach roku i dnia, miał miejsce w BIOTECE, Filii nr 6/27 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas otwarcia autor opowiedział o swoim hobby – fotografii:

- W zdjęciach szukam emocji, a moje kadry cechują się klimatem chwili i miejsca. Szukam inspiracji we wszystkim, z czym mam styczność i co mnie otacza: w detalach, obok których przechodzimy obojętnie,
w wyjątkowych momentach, które na zdjęciach stają się ponadczasowe i niebanalne. Fotografia ma w sobie moc zatrzymywania ważnych dla nas chwil w życiu. Po latach możemy do nich wracać i wspominać nasze emocje, uczucia, jakie nam wtedy towarzyszyły. Łzy szczęścia, radość, szczery uśmiech, niewinne spojrzenie mówiące praktycznie wszystko…

Wystawę można zwiedzać w naszej filii przy Al. Racławickich 22, do końca listopada w godzinach pracy BIOTEKI.

tekst i zdjecia: Beata Wijatkowska

Wernisaż fotografii
Na małej sztaludze stoi oprawiona fotografia
Na parapecie stoją dwie duże fotografie, miedzy nimi jesienny stroik