Wspomnienia przy akompaniamencie muzyki i wybuchów wesołości towarzyszyły otwarciu wystawy "Śmiechu Wartość - Historia Kabaretu Czart". 6 października 2022 roku, po ponad 20 latach od wystawienia ostatniego programu Kabaretu Czart, w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyło się spotkanie przypominające dzieje i twórczość jednej z najbardziej znanych lubelskich formacji, w której zaczynało swoje kariery wielu cenionych artystów - m.in. Piotr Szczepanik i Kazimierz Grześkowiak.

Na początku artystki Kabaretu Czart wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi odśpiewały kabaretowy hymn:

Dlaczego taki hałas, skąd ten tłok przy kasie,
pytacie panowie?
Co to za trupa z takim wrzaskiem tutaj pcha się
panowie, czart to wie!
Bo może cała sprawa “Czarta” warta jest,
a może zresztą kto to wie?
Tymczasem siądź pan bliżej swojej damy,
ruszamy maestro tusz!


Gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Renata Filipiak. Po oficjalnym otwarciu spotkania organizatorka wydarzenia - kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Katarzyna Jaszczak - przypomniała kilkudziesięcioletnią historię Kabaretu Czart. Grupę założyli w 1959 roku dziennikarze “Kuriera Lubelskiego”: Andrzej Malinowski oraz Ryszard Nowicki, wspólnie z kompozytorem Jackiem Abramowiczem. Nazwa nawiązywała do miejsca, w którym kabaret miał występować, czyli otwartej tego samego roku kawiarni "Czarcia Łapa". Przez kolejne dekady kabaret na stałe wpisał się w kulturalny pejzaż Lublina, czerpiąc zarówno z lokalnych tradycji (spektakl "Leg(l)endy lubelskie"), jak również z bieżących wydarzeń (np. słynne szopki noworoczne).

Współorganizatorami wystawy są Katarzyna Poleszak i Dariusz Jóźwik, którzy razem z Katarzyną Jaszczak przez wiele tygodni spotykali się z artystami i gromadzili informacje, zdjęcia, afisze, wycinki prasowe oraz historie z życia kabaretu. Źródłem większości z nich były wspomnienia oraz archiwa dwóch znakomitych artystek “Czarta”: Zofii Wronko-Mitrut oraz Teresy Gajkoś-Chojnackiej, a także Tomasza Tarczydły - syna nieżyjącej już Danuty Wójtowicz-Tarczydło - aktorki kabaretowej, a poza sceną - lekarki, będącej jednym z filarów “Czarta". Cała trójka pojawiła się na scenie, z której rozbrzmiewały anegdoty z historii działalności kabaretu. Usłyszeliśmy m.in. o godzeniu występowaniu w kabarecie z pracą zawodową i macierzyństwem, o niecodziennych sytuacjach w kuluarach, a także o sprytnym obejściu cenzury podczas wystawiania programów w trudnych politycznie czasach.

Zofia Wrońko-Mitrut oraz Teresa Gajkoś-Chojnacka pokazały, że za nic mają sobie upływ czasu i brawurowo wykonały wybrane przeboje kabaretu. Goście usłyszeli: “Cygankę”, “Ręce do Pieszczot”, “Zero ciągnie do zera”, “Dzięki reformie” oraz “U Iwka w Kraskach welmi velga laska”. Artystkom akompaniował Grzegorz Siedlaczek.

Nazwiska wybranych artystów "czartowej" sceny przypomniały "Kupleciki", które dowcipnie uwieczniły ich wkład w działalność kabaretu, a także często nietuzinkowe charaktery i biografie.

Kto nie miał możliwości uczestniczyć w spotkaniu, może prześledzić działalność kabaretu na wystawie. Zobaczy na niej uporządkowaną historię zawartą w artefaktach i bogatej dokumentacji prasowej oraz fotograficznej, a także oryginalne kostiumy, które mieli na sobie artyści podczas swoich scenicznych występów.

Wystawę “Śmiechu Wartość - Historia Kabaretu Czart” w Galerii Okna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 można oglądać do 31 października.

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

Tekst: Aleksandra Flis

Filmową relację z wernisażu można zobaczyć na stronie Pana Zenona Krawczyka, który wykonał montaż nagranego materiału.

 

Dwie artystki kabaretu "Czart" stoją na scenie i śpiewają
Widok na scenę: występują dwie artystki, przed sceną siedzą osoby uczestniczące w spotkaniu
Na zdjęciu członkini Kabaretu "Czart" Zofia Wrońko-Mikrut i syn artystki Doroty Wójtowicz - Tomasz Tarczydło
Zofia Wrońko-Mikrut na scenie przy mikrofonie
Dyrektor MBP Lublin Renata Filipiak wita zgromadzonych gości
Przy mikrofonie Dariusz Jóźwik
Widok na scenę w Galerii Okna, mężczyzna w kapeluszu przemawia do zgromadzonych gości
Wnętrze Galerii Okna - widok na publiczność siedzącą przy kawiarnianych stolikach
Przy okrągłym stoliku siedzą zaproszeni goście - w tle fragment wystawy
Na zdjęciu kierownik Filii nr 2 MBP Lublin i organizatorka wydarzenia - Katarzyna Jaszczak
Przy mikrofonie Aleksandra Flis
Fragmenty "Kuplecików" czyta Katarzyna Poleszak
Na scenie przed mikrofonem Zofia Wrońko-Mikrut z reklamówką w dłoni
Teresa Gajkoś-Chojnacka w wianku w trakcie występu
Dariusz Jóźwik mówi do zgromadzonych gości
Widok na scenę po zakończonym występie - goście stoją z kwiatami
Zgromadzona w Galerii Okna publiczność
Zgromadzona w Galerii Okna publiczność bije brawo
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18