27 kwietnia 2022 r. odbyło się przedostatnie spotkanie w ramach XIII edycji otwartych wykładów z historii sztuki „Dzieło sztuki jako zwierciadło historii”. Motywem przewodnim wykładu pani Katarzyny Weinper były „Pałace i ogrody jako świadkowie historii”.


Ogród jest miejscem, w którym filozofia estetyczna staje się życiem, zaś życie estetyczne staje się filozofią. Prelegentka wprowadziła uczestników zarówno w historyczny zarys przeistaczania się form ogrodów oraz pełnionych przez nie funkcji estetyczno-użytkowych. Same ogrody na przestrzeni epok przechodziły swoistą metamorfozę. Wzbogacano je o groty, rzeźby, fontanny, a także o specjalnie przycinane żywopłoty - tworzące formy labiryntów. W ogrodach ważna była (i nadal jest) różnorodność kształtów i barw, to one stanowią całą istotę piękna. Ogrody są przedłużeniem krajobrazu, mają go uzupełniać i wzbogacać.
Wszystkie te aspekty były omówione i udokumentowane zdjęciami kompleksów ogrodowo-pałacowych takich jak: Villa Hadriana (Włochy), Palazzo Pitti (Włochy), Ogrody Boboli (Florencja), Wersal (Francja), Pałac Schonbrunn (Austria), Pałac Hampton Court (Anglia) oraz Pałac Charlottenburg (Niemcy).
Gabriela Majewska

 

 

Kobieta siedzi przy laptopie, w tle książki na półkach
Meżczyzna w okularach na tle tablicy multimedialnej
Widok na salę z prelegentami i publicznością
Zbliżenie na kobietę stojącą do obiektywu profilem
Sala, przygaszone światła, prelegentak siedzi przy stole z laptopem, dalej w głębi sali stoi tablica multimedialna z prezentacją