8 grudnia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Dzieło sztuki jako zwierciadło historii” zatytułowany „Obrazy przemocy - Hubert Czerepok w artystycznym dialogu z Goyą”. Prelekcję przygotowała i poprowadziła Magdalena Linkowska, znakomita kuratorka, realizatorka szeregu ważnych wystaw, m. in. „Wojna i pokój”, wieloletniego cyklu „Dialogi Labiryntu”, „Działanie na żywo”. Przez szereg lat pracowała w Galerii Labirynt, obecnie w Warsztatach Kultury zajmuje się obszarem sztuk wizualnych.
Prelegentka w pierwszej części wykładu skupiła uwagę na twórczości Francisca Goi, hiszpańskiego malarza, rysownika okresu romantyzmu, omawiając jego grafiki pt. „Okropności wojny”. Goya to pierwszy w historii malarz, który ukazał nagą prawdę o konflikcie między ludźmi, pokazał, że nie ma w wojnie nic szlachetnego. Druga część wykładu poświęcona była cyklowi grafik „Seanse” Huberta Czerepoka, polskiego artysty sztuk wizualnych. Omawiane dzieła artysty są bezpośrednim nawiązaniem do Goi, uwspółcześnieniem jego twórczości. Czerepok bierze na warsztat sceny przemocy i je przetwarza. Jego rysunki oparte są na mediach i fotografii.
Oba cykle grafik łączy temat patrzenia na okrucieństwo. Obj artyści przedstawiają traumę wojny, w swoich dziełach angażują się w dyskurs społeczny, dostrzec też można w ich twórczości krytykę władzy.
Maria Dąbrowska-Wosiak
Wykład można wysłuchać na YOUTUBE