W Filii nr 29 zakończył się, trwający trzy dni, projekt "Różewicz. Literacko, teatralnie, filmowo".
9 października 2021 roku przypadała 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza. W Filii nr 29, zorganizowaliśmy działania, które przedstawiły Tadeusza Różewicza z trzech perspektyw - literackiej, teatralnej oraz filmowej. Pierwszy dzień rozpoczął się prelekcją dr. hab. Lecha Giemzy dotyczącą "Różewicza literackiego na dużym ekranie". Podczas spotkania przedstawiona została twórczość Różewicza, a dr hab. Lech Giemza skupił się na opowiadaniu "Piwo" oraz jego ekranizacji o tym samym tytule. Popołudniu czytelnicy mogli obejrzeć film "Świadectwo urodzenia". To trzy nowele opowiadane z perspektywy dzieci doświadczonych przez wydarzenia II wojny światowej.
12 października naszym gościem była Małgorzata Sobieszczańska, pisarka, scenarzystka oraz dziennikarka, która wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 34 podjęła wyzwanie napisania scenariusza na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza. Młodzież wykazała się dużym talentem pisarskim, tworząc również opowiadania. Tego dnia wyświetlany był także film "Drzwi w murze" z 1973 roku.
Trzeciego dnia trwania projektu nasi czytelnicy mieli okazję obejrzeć projekcję rejestracji spektaklu "Do piachu" w wykonaniu Teatru Provisorium, w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. Spektakl ten, po dwóch pierwszych wystawieniach dramatu (Tadeusza Łomnickiego w warszawskim Teatrze Na Woli w 1979 i Kazimierza Kutza w Teatrze Telewizji w 1991), wywołał ostre protesty środowisk AK-owskich. Różewicz ukazał znane mu z autopsji partyzanckie życie, bez patriotycznego upojenia, ukazując odcięcie od bliskich, ostrą dyscyplinę, wszechobecny głód i brud. W związku z rozsierdzeniem środowisk kombatanckich, Tadeusz Różewicz rzadko pozwalał na kolejne inscenizacje. Wyjątek zrobił natomiast w 2003 roku, własnie dla Teatru Provisorium.
Prelekcja Jacka Brzezińskiego, na temat pracy aktora teatralnego z tekstem Różewicza została przeniesiona na 4 listopada.
Całemu wydarzeniu towarzyszy wystawa "Kino Różewiczów", udostępniona Bibliotece przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Na 14 planszach przedstawione są fotosy z filmów autorstwa Stanisława i Tadeusza Różewiczów, którym towarzyszą opisy obrazów.