Filia nr 14 MBP prezentuje w czerwcu wystawę fotografii Krystyny Szymańskiej pt. "Pelikany kędzierzawe".  Te dostojne i piękne ptaki do niedawna klasyfikowane były jako narażone na wyginięcie.

W ostatnich latach dzięki podjętym działaniom ochronnym nastąpił niewielki wzrost liczebności populacji europejskiej. Krystyna Szymańska udowadnia, że zawsze jest dobry czas, by realizować swoje marzenia. Od dziecka fascynowały ją podróże i fotografowanie, ale dopiero przed kilkoma laty uświadomiła sobie, że obok dzieci i męża Michała, właśnie te pasje są jej wielką prawdziwą miłością. Jest autorką 36 wystaw prezentowanych w różnych miastach Polski, od Ełku do Przemyśla. Ich przykładowe tytuły to: „Meksyk”, „Moje Chiny”, „Perły Krymu”, „Zakochana w Norwegii”. „Oblicze Afryki”, „Nepal”, którego już nie ma, ”Kuba zatrzymana w kadrze”, „Prywatne życie bocianów”, „Etiopia”, czy „Cerkwie Polski wschodniej”. Część tych wystaw jest prezentowana w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Fotorama z dwoma zdjeciami pelikanów
Druga fotorama z dwoma zdjeciami pelikanów
Trzecia fotorama z dwoma zdjeciami pelikanów