160 zabytkowych pocztówek z II połowy XIX i I połowy XX wieku ukazujących piękno najwyższego pasma w łańcuchu Karpat możemy zobaczyć na wystawie “Tatry nas łączą”. Ekspozycja prezentowana w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie dokumentuje piękno i wszechstronne znaczenie, jakie Tatry Wysokie odegrały w Polsce i na Słowacji na przestrzeni lat - począwszy od II połowy XIX do I połowy XX wieku.
Tatry tworzą naturalną granicę między nami, ale nie dzielą nas, lecz właśnie łączą. Inspirują do tworzenia muzyki, literatury, sztuk wizualnych. I to powinna być dla nas motywacja do kolejnych wspólnych działań
- mówił podczas otwarcia radca ambasady Republiki Słowackiej w Polsce oraz dyrektor Instytutu Słowackiego, Milan Novotny.
To kolejna wystawa Instytutu Słowackiego prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Wieloletnia współpraca z MBP Lublin zaowocowała możliwością podziwiania najpiękniejszych i najciekawszych prac wyróżnionych podczas Biennale Ilustracji Bratysława w Galerii OKNA.
Cieszymy się, że Lublin ponownie stał się miejscem, gdzie nasze instytucje spotykają się, współpracują i z naszej strony gwarantuję tę współpracę tak długo, jak tylko się da
- podkreśliła wicedyrektor MBP Lublin Renata Filipiak.
Widokówki pochodzą ze zbioru Archiwum Państwowego w Preszowie – Archiwum Poprad, a także z kolekcji prywatnych miłośników Tatr po obu stronach granicy. Pocztówki zostały uporządkowane tematycznie, pod hasłami takimi jak: “piękno przyrody”, “osady tatrzańskie”, “architektura wysokogórska”, “uzdrowiska tatrzańskie” oraz “ludzie pod Tatrami”.
Wernisażowi towarzyszył występ wokalistki i gitarzystki Izabelli Konar. Artystka wprowadziła gości w klimat wystawy, śpiewając polsko-słowackie pieśni.
Wystawę “Tatry nas łączą” w Filii nr 29 MBP Lublin (ul. Kiepury 5) można będzie oglądać do 16 czerwca.
Fot. Aleksandra Flis