Tradycją jest, że pierwszego dnia kalendarzowej wiosny Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie obchodzi Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji Filie MBP Lublin zaprosiły czytelników do czytania, pisania i słuchania poezji. Oto, jakie atrakcje przygotowały nasze filie, żeby wspólnie celebrować twórczość poetów i poetek.

 

Tradycją jest, że pierwszego dnia kalendarzowej wiosny Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie obchodzi Światowy Dzień Poezji - święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji Filie MBP Lublin zaprosiły czytelników do czytania, pisania i słuchania poezji. Oto, jakie atrakcje przygotowały nasze filie, żeby wspólnie celebrować twórczość poetów i poetek.

 

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

 

 

Tegoroczny Światowy Dzień Poezji w Filii nr 2 świętowaliśmy spotkaniem autorskim z Anną Łyczewską - wielokrotnie nagradzaną poetką, lublinanką, zasłużoną działaczką kultury. Głównym tematem rozmowy był najnowszy tomik poetycki pt. "Ślady".

Pani Anna poprowadziła uczestników "śladami" wspomnień, snując "Poemat o swoim Lublinie". Piękne wiersze były pretekstem do porozmawiania o historii, naturze, sztuce, ale też o człowieku.

Niektórzy ludzie posiadają niesamowitą wrażliwość i uważność na to, co najmniejsze i niedostrzegalne. Właśnie tym podczas spotkania inspirowała uczestników poetka. W jej wierszach i wypowiedziach niejednokrotnie na pierwszy plan wysuwają się te najmniejsze elementy świata - motyl, ziarnko piasku, ptak, kamień. W powiększeniu, niczym pod mikroskopem, odsłaniają przed nami swoje piękno i niepowtarzalność. Wystarczy się tylko na chwilę zatrzymać, poobserwować i zadumać.

W swojej poezji Pani Anna Łyczewska porusza też tematy trudne i bolesne - jak wojna, cierpienie, przemijanie. Poeta bowiem w takich momentach zabiera głos, "poeta pamięta". Jednocześnie z wierszy emanuje spokój, pogoda, lekkość, a niekiedy i poczucie humoru, dystans do siebie i świata, który to świat "tylko udaje, że go to obchodzi".

Pani Anna, zapytana o tytuł książki, wypowiedziała piękne słowa: "po śladach się chodzi, ale po śladach się także wraca". Te powroty mogą być trudne i mogą być też piękne, refleksyjne, wzbogacające - takie właśnie są wędrówki po "Śladach" Anny Łyczewskiej.

 

Tekst i prowadzenie spotkania: Katarzyna Jaszczak

Zdjęcia: Beata Wijatkowska

 

Przy stoliku siedzą dwie kobiety obok inna kobieta zapowiada gościa
Ujęcie dwóch siedzących kobiet przy stole nakrytym czarną materią
Zbliżenie na Annę Łyczewską
Zbliżenie na prowadzącą spotkanie
Ujęcie siedzącej publiczności i dwóch siedzących kobiet
Anna Łyczewska z mikrofonem
Inne ujęcie sali podczas spotkania
Poetka czyta swój wiersz
Mężczyzna z publiczności zadaje pytanie
Prowadząca spotkanie wręcza czerwoną różę poetce
Autorka podpisuje swój tomik poezji

 

 

Filia nr 3 MBP, ul. Hutnicza 20a

W przeddzień Światowego Dnia Poezji w liryczny nastrój wprowadził słuchaczy znany artysta Dariusz Tokarzewski. Relacja i galeria zdjęć z koncertu artysty w Filii nr 3 MBP jest dostępna TUTAJ.

 

 

Filia nr 10 MBP, ul. Kleeberga 12a

 

 

Z okazji Światowego Dnia Poezji oraz pierwszego dnia wiosny w Filii nr 10 przy ul. Kleeberga 12 A odbył się koncert, który połączył muzykę, poezję i radość z nadejściem wiosennego przebudzenia.

W ciepłej i przytulnej atmosferze, wśród półek pełnych książek, uczestnicy mieli okazję poczuć magię poetyckiego słowa oraz piękno muzycznych dźwięków.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia. Cieszymy się, że mogliśmy dzielić się naszą pasją i muzyką z tak wspaniałą publicznością.

Dziękujemy za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, która towarzyszyła nam przez te kilkadziesiąt minut. Mamy nadzieję, że koncert dostarczył Wam niezapomnianych wrażeń i że spotkamy się ponownie na kolejnych wydarzeniach.

Edyta Łukasik

 

Fragment koncertu w bibliotece: od lewej kobieta z mikrofonem, po prawej - mężczyzna przy keyboardzie
Wokalistka podczas występu w bibliotece
Publiczność zgromadzona w bibliotece podczas koncertu
Wnętrze Filii nr 10 MBP - publiczność słucha koncertu

 

 

Filia nr 12 MBP, ul. Żelazowej Woli 7

21 marca to nie tylko pierwszy, wyczekany dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Poezji! W Filii nr 12 świętowaliśmy ten dzień pod hasłem „Polscy Poeci Piosenki”. Bibliotekę dosłownie obsypały wiersze Osieckiej, Przybory, Kofty, Młynarskiego oraz innych znanych i cenionych poetów. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy prezentację tomików poezji ze zbiorów bibliotecznych, jak również kolorowe ruloniki z wierszem niespodzianką („Poezja na wynos”). W oddziale dla dorosłych można było zobaczyć fotografie ulubionych poetów piosenki w świątecznej odsłonie umieszczone na sztaludze w sali. Tego dnia nie zabrakło również oprawy muzycznej. W tle wybrzmiały najpiękniejsze utwory twórców poezji śpiewanej... „Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty...”!

Dział dla dzieci również włączył się w obchody Światowego Dnia Poezji prezentując najmłodszym książki z wierszykami ich ulubionych poetów tj. Brzechwy, Tuwima, Gałczyńskiego, Chotomskiej, Strzałkowskiej i wielu innych. Na najmłodszych czekały specjalne „Zakładki Pana Brzechwy” z wybranymi wierszykami tego autora. Zakładki zostały wykonane przez nas metodą handmade.

Ewa Jaworska

 

Wyeksponowane książki z poezją dziecięcą z okazji Światowego Dnia Poezji
Plakat z tytułem "Polscy Poeci Piosenki" - promujący Światowy Dzień Poezji w filii nr 21
Plansza wystawowa "Polscy Poeci Piosenki" przygotowana na Światowy Dzień Poezji
Stolik z wyeksponowanymi tomami poezji oraz "poezją na wynos"
Wnętrze biblioteki ozdobione zielonymi
Po lewej widoczna plansza prezentująca polskich poetów piosenki, po prawej - regały ozdobione arkuszami z poezją
Wnętrze biblioteki przyozdobione poetyckimi akcentami
Tabliczka: "Poezja na wynos", przed nią ruloniki z wierszami
Wyeksponowane tomy poetyckie polskich poetów piosenki
Polscy Poeci Piosenki - plansza, a na niej fotografie, a na nich m.in. Osiecka, Kofta, Młynarski, Kaczmarski
Kolorowe zakładki dla dzieci z wierszami Jana Brzechwy
Zielone arkusze z poezją ozdabiają drzwi w bibliotece

 

 

Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20

 W Światowym Dniu Poezji Filia nr 35 zaproponowała czytelnikom: stworzenie rankingu ulubionych poetek i poetów, poetycki bookcrossing oraz drogowskaz poetycki z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską (Patronką Roku 2025).

 

Wiersze różnych poetóz zapisane na luźnych kartkach i przyczepione do tablicy
Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej spisane na kartkach i przyczepione do okna
Na parapecie wystawione tomiki poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Półka z tomikami poezji różnych autorów